banner15

İsrail Barguti'yi kullanmayı planlıyor

İsrailli siyasetçiler, şuan cezaevinde bulunan Mervan Barguti'yi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmanın yollarını arıyorlar.

İsrail Barguti'yi kullanmayı planlıyor

İsrail'de hapishanede bulunan El Fetih'in etkili isimlerinden Mervan Barguti'nin serbest bırakılması düşüncesini destekleyen İsrailli isimler arasına Çevre Bakanı Gideon Ezra da katıldı.

Çevre Bakanı, bugün yaptığı açıklamada Mevran Barguti'nin serbest bırakılması düşüncesinin, İsrail'in çıkarlarına hizmet edeceği için hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Gideon Ezra, kendisine yöneltilen Barguti ile ilgili bir soruya da "El Fetih güçlerinin yeniden toparlanması ve İsrail ile Filistin'in ilişkilerinin tekrar düzene girmesi için İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan bu Arap terörist serbest bırakılmalıdır" şeklinde cevap verdi.

Ezra'nın destek verdiği bu düşünce geçen ay İşçi Partili Savunma Bakan Yardımcısı Efrahim Sneh tarafından da ordu radyosunda bir söyleşi sırasında dile getirilmiş ve Sneh "Radikal İslamcı bir askeri rejime karşılık sivil bir isim olan Mervan Barguti düşünülebilir. Barguti İsrail hapishanesinden salıverilmeli" şeklinde konuşmuştu.

İsrailli yetkililerin, Filistin'de iç çatışmaların sürdüğü bir sırada Mervan Barguti'nin serbest bırakılmasına yönelik bu açıklamaları, İsrail'in aslında Filistin'de Mahmut Abbas'a alternatif olarak muhatap kabul edecekleri daha güçlü ve daha otoriter bir lider arayışı içerisinde oldukları yorumlarını akıllara getiriyor.

Son günlerde Gazze'de Filistinli gruplar arasında devam eden çatışmaları yakından takip eden İsrail, bir taraftan da yeni alternatifler geliştirmeye çalışıyor. Filistinli gruplar arasında devam eden çatışmalarla alakalı sessizliğini koruyan ve herhangi bir yorum yapmayan İsrailli yetkililer, devam eden çatışmaların kendi topraklarına sıçramaması için yeni alternatifler ve projeler de üretmeye çalışıyor.

Son 3 aydır devam eden çatışmaların sonlandırılması için defalarca telefonla görüşen ve yüz yüze bir araya gelen Filistinli yetkililerin çabalarının sonuç vermemesi ve bu bağlamda İsrail, Amerika ve AB'nin muhatap olarak gördüğü Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın ağırlığını koyamaması bölgede bir otorite boşluğu yaşandığı izlenimi veriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35