banner15

İsrail Başbakanı'ndan nükleer itiraf

İsrail Başbakanı Olmert, Alman Televizyonu'nda yayınlanan mülakatında ülkesinin nükleer silaha sahip olduğunu ima etti.

İsrail Başbakanı'ndan nükleer itiraf

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in uzun zamandır devam eden pozisyonunun değişmediğini belirterek, İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu ne doğrulayacağını ve ne de yalanlayacağını söyledi.

Almanya'nın başşehri Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın konferansında konuşan Olmert, "İsrail bölgede nükleer silahları devreye koyacak ilk ülke olmayacak. Bu bizim bir politikamızdır ve değişmedi. Daha fazlasını açıklamaya ihtiyaç yoktur" dedi.

Olmert SAT 1 televizyonunda İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "İran'ın nükleer silaha sahip olmak istemesi, Amerika, Fransa, İsrail ve Rusya'nın nükleer silaha sahip olmasıyla aynı şey mi" dedi.

Olmert, "İsrail bir demokrasidir. Bizim kendimiz için en büyük arzumuz, terör tehdidi olmadan yaşamaktır, ancak asla hiçbir ulusu yoketme tehdidinde bulunmuyoruz. İran ise açık şekilde, kamuoyu önünde İsrail'i haritadan silme tehdidinde bulunmuştur" diye konuştu.

İsrailli yetkililer, bu açıklamayla nükleer belirsizlik politikasında değişikliğe gidildiği iddialarını reddettiler.

Bir hükümet sözcüsü Olmert'in sözlerinin abartıldığını savundu. Sözcü, Olmert'in İsrail'i diğer devletlerle beraber anarken, nükleer güçleri değil demokrasileri sıraladığını söyledi.

BBC Kudüs muhabiri Wyre Davis'e göre, hem sağ hem de sol kanattan bazı siyasetçiler, Olmert'in açıklamasını "kabul edilemez" olarak nitelediler ve Başbakan'ın ülkenin çıkarlarını tehlikeye attığını öne sürdüler.

Son yıllarda şimdiki başbakan yardımcısı Şimon Peres gibi siyasetin üst düzey isimleri, kendisini bölgedeki komşularından saldırıya uğrama tehdidini gidermek üzere İsrail'in nükleer silah geliştirmiş olabileceği yolunda imalarda bulunuyordu.

Geçen hafta da ABD'de Savunma Bakanlığı'na atanan Robert Gates, Kongre'de katıldığı bir oturumda İsrail'in nükleer silaha sahip olduğunu söylemişti.

 

Kaynak: BBC ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35