banner39

İsrail basınından misket itirafı

İsrail, Lübnan’da, geride binlerce patlamamış parça bırakan Amerikan yapımı bombalar kullandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail basınından misket itirafı

İsrail’in, Lübnan’daki saldırılarında, geride hemen hemen hiç patlamamış küçük bombacıklar bırakmayan İsrail yapımı misket bombaları yerine, Amerikan yapımı, geride binlerce patlamamış parça bırakan bombaları kullandığı belirtildi.

 

Haaretz gazetesi, Amerikan yapımı misket bombaları askeri yardım fonlarından finanse edilirken, İsrail yapımı misket bombalarını almak için İsrail Havva Kuvvetleri’nin kendi bütçesinden ödeme yapması gerektiği için Amerikan bombalarının kullanıldığını yazdı.


Savunma sanayi çevrelerinden bir kaynak, "Tek nedeni bütçe" derken, İsrail Savaş Sanayisinin ürettiği misket bombalarındaki her bir parça bombanın 10 dolara mal olduğu da kaydedildi.


Misket bombalarının, Lübnan’da savaş sonrası özellikle insani sorun yarattığına dikkat çekilen haberde, birçok küçük bombanın, şehir ve kasabalar başta olmak üzere, çeşitli alanları patlamaya hazır ve "ilan edilmemiş mayın tarlası" haline dönüştürdüğü belirtildi.


Lübnan’da ateşkesin yürürlüğe girdiği 14 Ağustostan bugüne, aralarında çocukların da bulunduğu 14 sivilin, patlamamış bombalardan öldüğü bildiriliyor.


Haaretz, İsrail tankçılarının ifadelerine göre, saldırılar sırasında, Lübnan’a en az 1,2 milyon küçük bomba atıldığını hatırlattı,; Birleşmiş Milletler’in ise savaş sırasında Lübnan’a bu tür bombalardan 3 milyon adet atıldığını tahmin ettiğini duyurdu.


Her an patlamaya hazır bu bombaların özellikle Güney Lübnan’da sivillerin hayatını tehlikeye attığı, çiftçilerin tarlalarında çalışmasını engellediği de belirtiliyor.


İsrail, her yıl ABD’den yaklaşık 3 milyar dolar askeri yardım alıyor ve bunun neredeyse tamamı, Amerikan üretimi silahların alımında kullanılıyor.


Ordu yetkilileri ise haberle ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, ordunun kullandığı silah ve taktiklerin, uluslararası yasalara uygun olduğunu belirtmekle yetindiler.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?