'İsrail bize köpek muamelesi yaptı'

Gözaltındayken kendilerine su dahi verilmediğini belirten gönüllüler, askerlerin işkence yaptıklarını da söylediler.

'İsrail bize köpek muamelesi yaptı'

İsrail’in vahşetine maruz kalanlar dehşet anlarını anlattı. Gözaltındayken kendilerine su dahi verilmediğini belirten gönüllüler, askerlerin işkence yaptıklarını da söylediler.

İsrail ordusu, Gazze’ye insani yardım götüren 32 ülkeden insanların bulunduği gemilere Pazartesi sabaha karşı operasyon düzenledi.

Aralarında din adamları, milletvekilleri ve gazetecilerin de bulunduğu yardım gönüllerine yapılan kanlı baskında 9 kişiyi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

İsrail ordusu, 700’e yakın kişiyi de gözaltına alırken, yaralıların bile kelepçeyle götürmesi büyük tepkiye neden oldu.
İsrail’in akıl almaz tutumu, cezaevinde de devam etti. Barış eylemcileri, kendilerine su dahi verilmediğini ve işkence yapıldığını söylediler.

İşte gemilerdeki kanlı operasyonun ardından gözaltına alınan ve daha sonra da serbest bırakılan gönüllülerin anlattıkları...

Youssef Ben Derbal (Fransız barış eylemcisi): "Gerçekten çok etkili bir saldırıydı, orda olmalıydınız. Gecenin yarısında küçük botlar vardı. Maskeleri ve silahlarıyla komandolar, helikopter ve askeri gemi vardı. Hepsi bir anda geldi. Başlangıçtan itibaren talimatlarımız vardı. İsrailliler gemilere çıksa bile provakosyon olmayacaktı ve provakasyon da olmadı."

Aris Papadoktopoulos (Yunan barış eylemcisi): "Her taraftan saldırdılar; havadan, denizden... Diğer gemilerdeki insanlar dövüldü, en son bizim gemimize saldırdılar. Bu ululsararası sularda korsanlıktır.

Michalis Grigoropoulos (Yunan barış eylemcisi): "Fiziksel ve psikolojik işkence uyguladılar. Gemideki bazılarına elektroşok uyguladılar. Başımıza silahlarını dayadılar."

Dimitris Yelalis (Yunan barış eylemcisi): "Birkaç saniye içinde komandolar gemiye geldi. Dayak yedik, elektroşok uyguladılar aklınıza ne geliyorsa bize karşı kullandılar."

Yücel Köse (Gazze gemisindeydi): "Mavi Marmara gemisi hemen önümüzde bombalandı. Bombalarla gemi görünmez hale geldi. Yaralıları suya attılar. Bizim arkadaşlar iki askeri tuttukları için canları sıkılmış ve bütün yaralı insanları denize atmışlar.

Hepimiz birbirimizden ayrıydık. İkişer üçer kişi, etrafımızı göremediğimiz zırhlı araçlarla bir yerlere götürdüler, hücrelere attılar. Uçağa binene kadar hiç ekmek ve su vermediler. Sadece gemiyi kontrol altına aldıklarında su verdiler."

Yalçın Salel (Gazze-1 gemisindeydi): “Ellerinde sürekli üzerimize doğrultulmuş bir silah vardı. Mavi Marmara gemisinde silahlar atılıyordu.Bizim gemiye çıktıklarında askerlere direnmedik. Askerler beni dipçikle itekledi, elim o sırada kapıya çarptı ve ezildi.

Gözaltında bizim ihtiyaçlarımızı gidermediler. Su istedik vermediler. Yemek istedik dalga geçer gibi bir sandviç verdiler, içine ne olduğunu bilinmeyen bir et koydular. Bize köpek muamelesi yaptılar. Biz protesto için 3 gündür bir şey yemedik.”

Yaşar Çılgın: (Gazze-1 gemisindeydi): “Olaylardan psikolojik olarak etkilendik. Bir daha giremeyeceğimize dair belge imzalattılar.”

Kaynak: Ajanslar/ ntv

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39