banner15

İsrail, BM Komisyonu'nu engelledi

İsrail, yapılan katliamları incemek için bölgeyi ziyarete gelen BM komisyonunun ziyaretini engelledi.

İsrail, BM Komisyonu'nu engelledi

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sırasında geçen ay Beyt Hanun'da 19 sivilin ölümüyle ilgili kurulan BM araştırma komisyonunun bölgeye ziyaretini engellediği bildirildi.
 
Cenevre'deki BM sözcülerinden Sonia Bakar, İsrail'in ziyarete izin vermemesi nedeniyle, İnsan Hakları Konseyinin Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı piskopos Desmond Tutu başkanlığındaki komisyonun Gazze'ye gidişinin iptal edildiğini açıkladı.

Tutu başkanlığındaki heyetin Gazze'ye dün varmasının planlandığını belirten sözcü, Tutu'nun önceden planlanmış başka işleri olduğunu, İsrail'in izni için daha fazla bekleyemeyeceğini söyledi.

Merkezi Cenevre'de bulunan BM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail'in 8 Kasımda Beyt Hanun saldırılarında sivillerin öldürülmesini kınamış ve Güney Afrikalı ırkçılık karşıtı piskopos Tutu'nun başkanlığındaki araştırma komisyonunun bölgeye giderek inceleme yapmasına karar vermişti.

BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Luis Alfonso De Alba, Tutu başkanlığındaki heyetin Gazze'ye giderek durumu inceleyeceğini ve ileride olası saldırılarda Filistinli sivillerin korunması yöntemlerine ilişkin tavsiyede bulunacağını, heyetin Beyt Hanun ile ilgili hazırlayacağı raporu Aralık ortasına kadar Konseye sunacağını kaydetmişti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü Miri Eisin ise İsrail'in kendi araştırmasını yaptığını, olayla ilgili hatalarını kabul ettiğini ve BM'nin burada bir görevi olduğu görüşünde olmadığını söyledi.

Eisin, BM komisyonunun İsrail'in sivilleri hedef aldığı görüşüyle gönderildiğini, İsrailli sivilleri hedef alan roket saldırılarının dikkate alınmadığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35