banner39

İsrail bu yalanları hep söylüyor...

Robert Fisk`in, "Sivil kanı Batı'nın da eline bulaştı" yazısında ele aldığı İsrail`in yalanları, yıllardır medyada servis ediliyor

Arşiv 08.01.2009, 12:24 08.01.2009, 14:44
İsrail bu yalanları hep söylüyor...

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

İngiliz gazeteci Robert Fisk`in, Dünya Bülteni sayfalarında da yer alan "Sivil kanı Batı'nın da eline bulaştı" başlıklı yazısında ele aldığı İsrail`in propaganda yalanları medyada bir bir servis ediliyor.

İsrail dişişleri bakanlığının, konsolosluklarının ve siyonist destekçisi lobi teşkilatlarının günlük olarak geçtikleri "basın bültenleri", Fisk`in sıraladığı bahanelerin günlük örnekleri gibi...

İsrail`in PR kampanyasına You Tube`u da eklemiş olması, yıllardır sürdürdüğü propaganda yalanları için kullanılan en son teknik olmaktan başka bir anlam ifade etmiyor.

Günün değişen şartlarına göre araçları yeniliyor, ancak yalanlar işgal başladığından beri aynı...

Fisk`in ilk sırada sözünü ettiği İsrail propagandası "Filistinliler kendi mültecilerini öldürdü" olarak yer almıştı yazıda.

Gazze saldırıları başladığından beri, İsrail kaynaklarından servis edilen bütün "haberlerde", ölen Filistinliler`in Hamas tarafından canlı kalkan olarak kullanıldığı, Hamas`ın öldürdüğü sivillerin İsrail tarafından katledilmiş gibi gösterildiği yazıyor.

Öyle ki, haber kaynağı olarak İsrail`i referans alan Avrupa`daki medya organları, bu ifadeleri birebir yayınlamaktan çekinmiyor. En son Fransız TV 5 kanalı, İsrail kaynaklarından gelen bildiriyi haberleştirmiş ve Gazze`de ölen sivillerden Hamas`ı sorumlu tutmuştu.

 

BM`e ait bir okulu bombalayan ve 30`dan fazla sivili kasteden İsrail, saldırıdan, tıpkı Fisk`in tahmin ettiği gibi, yine Filistinliler`i sorumlu tuttu. Okulda direnişçilerin saklandığını iddia eden İsrail, BM tarafından yalanlandı. ama bu yalanlama İsrail iddiaları kadar medyada yer bulmadı.

İsrail Başkonsolosluğu tarafından iki gün önce yayımlanan bir "makalede", Hamas`ın sivillere nasıl saldırdığı, illegal savaş teknikleri kullandığı, sivillerin arasına karışarak İsrail`in Filistinliler`i "öldürmek zorunda kalmasına" neden olduğu, BM bayraklarını kullanarak hedef şaşırtmaya çalıştığı anlatılıyor, Hamas,"savaş suçları" işlemekle itham ediliyordu.

 

Yani, günlerdir gazetelere, ekranlara yansıyan kanlı Filistinli bebek resimleri "aldatılan" İsrail ordusunun yaptığı "yanlışlıklardı.

İsrail Hamas`a saldırdığını iddia ediyor, ama ekranlara yansıyan sadece ölü çocuk bedenleri, hergün yükselen sivil hayat kayıpları oluyor.

"İsrail sivil ölümlerden kaçınmak için elinden geleni yapıyor" ya da "İsrail Filistinliler`e insani yardımları sürdürüyor" en fazla kullanılan diğer propaganda yalanları.

Sayfalarca süren "yardım listelerinin" yayınlandığı İsrail resmi sitelerinde, ne Gazze`ye karşı uygulanan 18 aylık ambargodan, ne de bütün uluslararası kuruluşlar tarafından her gün dile getirilen "insanlık krizinden" tek satır bulmak mümkün değil.

İsrail bildirileri, Gazze`ye insani yardım götürmeye çalışan Özgür Gazze gemisinin İsrail ordusu tarafından nasıl taciz edilip geri döndürüldüğü de anlatılmıyor.

Bildiriler, Gazze`de vurulan hedeflerin büyük çoğunluğunun sivil ya da şehrin alt yapısıyla ilgili olduğu gerçeğinden hiç bahsetmiyor.

İsrail propaganda makinesi, Gazze`de elektrik olmadığı, içme suyu sıkıntısı yaşandığı, ekmek bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği, hastanelerde sargı bezi yerine perdelerin kullanıldığı gerçeklerini öğütüp, "yardım için koridor açıldığı" yalanını servis yapıyor.

İsrail`in sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de, ortaya koyduğu bahaneleri desteklemek için Filistinliler`in ifadelerini kullanması... Hamas hakkında olumsuz kurulan her cümle, aleyhte yapılan her açıklama, bir şekilde İsrail`in saldırılarını ve tavrını doğrulayan kanıtlara dönüştürülüyor.

Robert Fisk, uzun yıllar kendisinin de kullandığı, servis yapmak durumunda kaldığı bu bahaneleri iyi biliyor ve bugün yaşananlar konusunda uyarıyor.
"Haber" olarak hergün karşımıza getirilenleri gördüğümüzde, gazetecilerin bu uyarıyı ne kadar duydukları ise şüpheli....

Sivil kanı Batı'nın da eline bulaştı

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?