İsrail buldozerleri paralı askerlerle yıkımlar yapacak

Kudüs'ün işgalci Belediyesi'ne ait buldozerler bundan böyle yıkım işlerini paralı askerler eşliğinde yapacak.

İsrail buldozerleri paralı askerlerle yıkımlar yapacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İşgal altındaki Kudüs kenti belediye başkanı Nil Barkat’ın, İsrail Hükümet’inin Kudüs’teki Arap evlerinin yıkımını iki hafta ertelemesinin ardından yıkım işlemini gerçekleştirecek ekiplerin korunması için özel bir güvenlik şirketiyle anlaşmayı düşündüğünü belirtildi.

İsrail'in en çok satan gazetelerinden Haaretz’in bugün  yayınlanan sayısında yer alan haberde, Barkat’ın Kudüs Belediyesi Bina Teftiş Bölümü’nden yıkım işlemini gerçekleştirecek buldozerlerin korunması görevini özel bir şirkete verme konusunu araştırmasını istediği belirtildi.

Haberde ayrıca, Barkat’ın özel güvenlik şirketinin Doğu Kudüs’te devriye gezmesinin ve Filistinlileri sorgulamasının, Filistinlilerin evlerine ve işyerlerine baskın düzenlemesinin mümkün olup olmadığını araştırılmasını talep ettiği kaydedildi.

Kudüs Belediyesi’nin ise konuyu gizli tutmak istediği ve basın sözcüsü aracılığıyla haberi yalanladığı, belediye hukuk danışmanından konuyla ilgili görüş bildirmesinin talep edildiği belirtildi.

Kudüs Belediyesi’nin bu tavrı, Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin evleri hakkında çıkan yıkım kararını uygulamaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39