İsrail de gemi gönderiyor

İsrail kendince bir misilleme yaptığına inanarak Kıbrıs'a gemi göndereceğini açıkladı.

İsrail de gemi gönderiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu yardım filosunun Rum kara sularını kullanmasına izin vermeyen Rum yönetimini, Kıbrıs’a “Kıbrıs’taki Türk işgaline hayır” isimli gemi gönderecek.

İsrail’in, Gazze’ye yardım gemilerine saldırmasıyla Türkiye-İsrail arasındaki gerginliği Kıbrıs’a taşımayı planlıyor. İsrail’in “Kıbrıs’taki Türk işgaline hayır” isimli bir gemiyi Kıbrıs’a göndereceği öne sürüldü.

Türkiye-İsrail krizinden yararlanmak isteyen Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da Papa 16. Benediktus’ün adada olmasına rağmen, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’yu konu hakkında temaslar yapması amacıyla alelacele İsrail’e gönderdi. Kipriyanu, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la da bir araya gelecek.

Rum Yönetimi’ni ‘kutladı’

Rum Yönetimi, İsrail hükümetinin talebi üzerine, Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu yardım filosunun Rum kara sularını kullanmasına izin vermemişti. İsrail de, Rumların bu tutumunu Kıbrıs’a gemi göndererek ödüllendirecek. Bu arada İsrail Savunma Bakanlığı da, yardım gemilerinin Rum kara sularına girmesine izin vermeyen Rum Yönetimi’ni “sorumlu tutumundan” dolayı kutladı.

Rum Fileleftheros gazetesi de, İsrail’de yayımlanan “Jerusalem Post” gazetesine dayandırdığı haberinde, Gazze’ye giden gemilerin ardından, İsrail’den de Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik bir gemi filosunun yola çıkacağını, filonun vermeyi amaçladığı mesajın Kıbrıs’taki “sözde Türk işgalinin sona ermesi” şeklinde olacağını yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2010, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39