banner15

İsrail defalarca barışı red etti

İsrailli Diplomat Alon Liel, İsrail'in, Suriye'den defalarca gelen barış tekliflerini kabul etmediğini bildirdi.

İsrail defalarca barışı red etti
İsrail Dışişleri Bakanlığının eski diplomatlarından Alon Liel, Suriye'nin ülkesi ile barış görüşmelerini yeniden başlatmayı ciddi olarak istediğini, hatta geçtiğimiz yaz Lübnan'daki savaş sırasında, iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında gizli görüşmeler yapılmasını önerdiğini, ancak İsrail'in bunu reddettiğini açıkladı.

Haaretz gazetesinde bir kaç gün önce verilen haberde, 2004 Ocak ayından bu yana İsrail ve Suriye arasında barış görüşmelerinin yeniden başlatılması amacıyla, Türkiye'nin de dahil olduğu süreçte, bazı arabulucularla gayrıresmi girişimler yapıldığı, ancak bu girişimlerin daha sonra kesintiye uğradığı yer almıştı. Haber, İsrail ve Suriyeli yetkililerce yalanlanmıştı.

Netanya Akademisi'nde düzenlenen bir konferansta, girişimlerde adı geçen isimlerden Alon Liel, konuyla ilgili ilk kez açıklamalar yaptı ve bu sürecin her aşamasında hükümet yetkililerini bilgilendirdiğini söyledi.

Liel, kendisiyle görüşen ve Suriye asıllı ABD'li işadamı İbrahim Süleyman'ın, aynı zamanda Şam hükümetiyle de temas içinde olduğuna inandığını da belirtti.

Eski İsrail Dışişleri yetkilisi, "Bize göre (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'ın görüşme istediği son derece açık" şeklinde konuştu.

Daha önce yayımlanan haberlerde, Liel ve Suleyman'ı bir araya getirenin, Washington'daki Ortadoğu Barış Vakfı'nın yöneticisi Geoffrey Aronson olduğu belirtilmişti. Alon Liel, İsviçreli yetkililerin aracı olduğu sekiz görüşme yapıldığını da açıkladı.

Görüşmelere kimin ev sahipliği yaptığını açıklamayan Liel, aracıların görüşmelerden çıkan mesajların Suriye hükümetine ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için kendi diplomatik kanallarından yararlandıklarına inandığını söyledi.

Liel, son buluşmanın, İsrail'in Güney Lübnan'da Hizbullah ile yaptığı savaş sırasında, Temmuz sonlarında gerçekleştiğini de bildirdi. Aynı gün, İsrail'in Suriye ve İran tarafından desteklendiğini ileri sürdüğü Hizbullah milislerinin fırlattığı füzelerin, birkaç İsraillinin ölümüne yol açtığını hatırlatan Liel, "Oldukça zor bir gündü. Suriye tarafı, bir savaşın cereyan ettiğine ve bir kriz ortamında bulunulduğuna göre, üst düzeyde, bakan yardımcılarının bir araya geleceği, sonuca yönelik, hızlı bir toplantı yapılsın, toplantıda bir Amerikalı da bulunsun önerisini getirdi" diye konuştu.

Liel, Suriye tarafının önerisini İsrail hükümet yetkililerine ilettiğini ve kabul etmeleri konusunda adeta yalvardığını da söyledi. "Ama yanıt, 'Hayır, onlarla görüşmek istemiyoruz.' oldu" diye konuştu.

Liel'e göre, Golan tepelerini geri verme fikrini kamuoyuna kabul ettirmenin kolay olmadığı ve Washington'un Suriye'yi izole etme politikasına ters düştüğü için, İsrail hükümeti, barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına sıcak bakmıyor.
Liel, her görüşmenin başında muhataplarına hükümeti temsil etmediğini açıkça belirttiğini, her turun ardından hem İsrail yetkililerini, hem de Türk hükümetini bilgilendirdiğini söyledi. Liel, tarafların daha önce Türk hükümetine arabuluculuk için başvurduğunu, ancak olumsuz yanıt aldıklarını da öne sürdü.

Aronson da barış görüşmelerinin yeniden başlaması için zamanın uygun olduğunu, ancak Suriye'nin, Washington'un gözüne girebilmek için barışa taraftar görünüyor olabileceğini söylemişti. Aronson, "İki tarafın yetkililerin iyi niyetle masaya oturduklarında konuşacak konu bulacaklarına inanmak için yeterli işaret var" demişti.

Başbakan Ehud Olmert ise Liel ve Süleyman arasındaki görüşmelerin basına yansımasının ardından, Suriyelilerle resmi bir temas olduğunu yalanlamış ve "Bu konudan hiç haberim olmadı. Hükümetten de hiç bir kimse bu sürece katılmış değil. Kendi adına konuşan birinin özel bir girişiminden öteye bir şey değil" şeklinde konuşmuştu.

Suriye hükümet yetkilileri de yaptıkları açıklamada söz konusu haberin "temelsiz" olduğunu belirtmişlerdi.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48