banner39

İsrail duvarı ABD'ye esin kaynağı oldu

ABD ordusu, Bağdat’ta Şii bölgesinde bulunan bir Sünni mahallesinin çevresine duvar örüyor. Azamiye halkı ise "İsrail duvarını" istemediklerini açıkladı.

Arşiv 22.04.2007, 12:11 22.04.2007, 12:12
İsrail duvarı ABD'ye esin kaynağı oldu

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Irak’ta Amerikan ordusu, başkent Bağdat’ta Şii bölgesinde bulunan bir Sünni mahallesinin çevresine duvar örüyor. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Dicle nehrinin doğu yakasında mezhepler arası şiddet olayları ve misillemelere sahne olan Azamiye mahallesinin çevresine 5 kilometrelik barikat kurulacağı belirtildi.

Örülen duvarla giriş çıkışlar kontrol altına alınacak. Bu kontrol noktalarına Irak askerleri konuşlandırılacak, duvarın diğer yakasındaki Şii bölgelerinde de güvenlik artırılacak. Amerikalı askeri sözcü Yüzbaşı Scott McLearn, Şiilerin bu bölgeye rahatlıkla girip Sünnilere saldırdığına, Sünnilerin de buna misilleme yaptığını iddia ederek, barikatın yapımına 10 Nisan’da başlandığını, duvarı tamamlamak için gece gündüz çalışıldığını söyledi.

Duvarın, Irak’ta şiddetin sona erdirilmesi, güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanabilmesi için, iki rütbe atlatılarak orgeneralliğe terfi ettirilen ve büyük umutlarla Irak’taki ABD ordusunun başına geçirilen David Petraeus’un ilk fiyaskosu olduğu belirtiliyor.

Esin kaynağı Filistin duvarı

Orgeneral David Petraeus, yeni Irak stratejisi çerçevesinde Başkan George Bush’a verdiği raporda, "Başarı için potansiyel olup olmadığı bu yıl sonuna doğru ortaya çıkacaktır. Ancak ilk olumlu sonuçların sinyalleri alınmaya başladı" demişti. Oysa ortaya, İsrail’den esinlenildiği söylenen duvar çıktı. ABD ordusu, Ramadi başta olmak üzere diğer kentlerde de duvar ördü. Ancak Azamiye projesi şimdiye kadar yürürlüğe konulan en büyük proje oldu.

Duvar projesine tepkiler art arda geliyor. Bölge sakinleri, duvarın toplu cezalandırma amacı taşıdığını söylediler.

Azamiye halkı: İsrail duvarını istemiyoruz

El Azamiye'de bulunan Sünniler, ABD birliklerinin Şiilerle çevrili mahallelerine duvar örmelerinden şikayetçi. Azamiye mahallesi sakinleri duvar örülmesini ''toplu cezalandırma'' olarak eleştirirken, Azamiye yerel konsey lideri Davud el-Azami, duvarın inşasının başladığını ancak bu projeye onay verilmediğini belirtti.

Azami, yetkililere mahalle sakinleriyle görüşmeden önce bu projeyi imzalamayacağını söylemesine rağmen duvarın örülmeye başladığını söyledi. Mahallelerine duvar örülmesi konusunda kendilerine önceden danışılmadığını belirten sakinler de duvarın tüm bölgeyi bir hapishane haline sokacağını ve bunun bir tür toplu cezalandırma olacağını dile getirdi.

Mahalle sakinleri ayrıca, ülkelerinin 4 yıldır işgal altında olduğunu ve her gün bu tür duvarların sayısının arttığını ve insanları daha fazla boğmaya başladığını ifade etti. Duvarın derhal yıkılmasını isteyen el-Azamiye halkı, ABD'nin kurduğu "İsrail duvarını" istemediklerini açıkladı.

Amerikan ve Irak birlikleri, ülkenin Bağdat ve Ramadi gibi çeşitli kentlerindeki pazar yerlerinin, koalisyon üslerinin ve karakolların civarına intihar saldırılarına önlem amacıyla barikatlar kuruyor. Ancak Azamiye'deki duvar, Bağdat'ta yaşayan Sünnilerle Şiiler arasındaki şiddeti ve teması kesmek amacıyla bugüne kadar yapılan en büyük barikat olarak gösteriliyor.

Akrabalık bağları kopartılıyor

ABD'nin yaptığı duvarın Şii ve Sünniler arasında bağı koparmaya yönelik olduğunu ifade eden el-Azamiye sakinleri, duvarın bir fitne olduğunu söylediler.

ABD işgaline karşı en fazla direnişin el-Azamiye bölgesinden gerçekleştiğine de dikkat çeken Iraklılar, işgal güçlerinin hedefi Azamiye halkını cezalandırmak olduğunu bildirdiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?