banner15

İsrail Duvarı genişletiyor

İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği duvarı iki yahudi yerleşim yerini daha kapsayacak şekilde genişleteceği bildirildi.

İsrail Duvarı genişletiyor

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Batı Şeria'da inşa edilen duvarın bölgenin beş kilometre kadar içinde yer alan iki Yahudi yerleşimini, İsrail sınırlarına katacak şekilde genişletileceğini öne sürdüİsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Batı Şeria'da inşa edilen duvarın bölgenin beş kilometre kadar içinde yer alan iki Yahudi yerleşimini, İsrail sınırlarına katacak şekilde genişletileceğini öne sürdü

Gazete, Başbakan Ehud Olmert'in şimdiden bu önerilere onay verdiğini belirtirken, Olmert'in bürosundan yapılan açıklamada bu haber yalanlandı, ancak önerinin değerlendirilme aşamasında olduğu belirtildi.

Haaretz'in aktardığına göre böyle bir güzergâh değişikliği durumunda 1500 İsraillinin yaşadığı Naaleh ve Nili yerleşimleri, İsrail sınırları içinde kalacak. Bu durumda 20 bin Filistinlinin yaşadığı köyler de İsrail sınırları içinde kalacak.

Filistinli yetkililer, İsrail'in böyle bir uygulamaya gitmesinin, gelecekteki bağımsız bir Filistin devleti ihtimalinin ortadan kaldıracağını söyledi.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın danışmanlarından Saeb Erakat, İsrail'in bir yandan bu planı uygulayıp bir yandan da barışı savunamayacağını belirtti.

Erakat, "İsrail hükümeti barış ile yerleşimler arasında seçim yapmak zorundadır" dedi.

Uluslararası Adalet Divanı, 9 Temmuz 2004'te yasa dışı ilan ettiği duvarın yıkılmasını istemişti.

İsrail, kararı tanımadığını açıklamıştı.

İsrail, 2002 yılından bu yana yaklaşık 680 kilometre olarak planlanan duvarın inşaatının yarısından fazlasını tamamladı. İsrail Hükümeti, duvarı Filistinli militanların saldırılarını engellemek için inşa ettiğini öne sürüyor.

Filistinliler ise İsrail'in amacının Filistinlilerin topraklarına el koymak olduğunu söylüyor.

Pazartesi günü Filistinli gruplar dokuz aydan bu yana İsrail topraklarında ilk kez bir saldırı düzenlemiş, olayda üç kişi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35