banner39

İsrail el-Aksa'da yıkıma başladı

İsrail'in Filistin'deki Mescid-i Aksa kapılarından biri olan Mağribliler Kapısına giden yolu yıkmaya başladığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail el-Aksa'da yıkıma başladı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Mescid-i Aksa kapılarından biri olan Mağribliler Kapısına giden yolu yıkmaya başlayan İsrailliler çok sayıda iş makinası ve askerin eşliğinde yıkıma devam ediyor.

İsrail içinde yaşayan Arap Toluluğu lideri Raid Salah, "İsrail işgal güçleri bugün Mağribliler Kapsını fiilen ortadan kaldırmaya başladı. İsrail bu projede Kapıya giden yolu, Kapıyı ve Mescid-i Aksa'ya bağlı iki binayı yıkmayı öngörüyor." dedi.

Salah açıklamasında, 1967'den beri işgal altında olan Doğu Kudüs şehrine giriş çıkışların  yasaklandığını vurgulayarak, Mescid-i Aksa'ya girişlerin de engellendiğini söyledi.

TÜRKİYE VE İSLAM DÜNYASI MÜDAHALEYE ÇAĞRILIYOR

Salah sözlerini şöyle sürdürdü: "İsrail Askerleri Mescid-i Aksa'yı tamamen işgal ettiler. İsrail askerleri Mescid'in içinde istedikleri gibi geziyorlar."

Mescid-i Aksa'nın içine doğru yapılan yıkımlar hakkında bir bildiri yayınlayan "İsrail İslam Hareketi", İslam dünyasına yönelik yazılı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, özellikler Türkiye'ye seslenen Hareket, bu duruma müdahale edilmesini, sessiz kalınmaması çağrısında bulundu.

İSRAİL AÇIKLAMASI

Tepkiler üzerine İsrailli bir yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada "biz sadece kapıda onarım yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Buradaki askerler işgal niyetli değil sadece güvenliği sağlamak amaçlıdır" dedi.

Ancak Dünya Bülteni'nin elde ettiği bilgilere göre, Filistindeki Müslümanlara ait El Aksa ve diğer tarihi yapıların restorasyonunu, İsrail ve Ürdün arasında yapılan anlaşmalar gereği, sadece "El Aksa Koruma Derneği" tarafından yapılabilir. 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?