banner15

İsrail, El Cezire Muhabirini Tutukladı

Arap Gazeteciler Cemiyeti, önceki gün El Cezire muhabiri Avad er-Recub'u tutuklayan İsrail'i kınadı. Recub, Batı Şeria'nın Dura yerleşimindeki evinde gözaltına alınarak tutuklandı. El Cezire kaynakları, gazetecinin gözaltına alınırken eşinin gözl

İsrail, El Cezire Muhabirini Tutukladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Gazeteciler Cemiyeti, El Cezire muhabirinin tutuklanmasını kınadı. El Cezire televizyonunun İnternet sitesi için çalışan Avad er-Recub, Batı Şeria'nın Dura yerleşimindeki evinde önceki gün gözaltına alınarak tutuklandı. Kanalın Kudüs ve Filistin Otoritesi Büro Şefi Velid el-Amari ise, "İsrail Ordusu, Awad'ın güvenlik nedeniyle tutuklandığını söylemekle yetindi. Bundan fazlasını da bilmiyoruz" dedi. İsrail radyosu, Aljazeera.net çalışanının ordunun İsrail iç istihbarat örgütü Shin Beth'ten aldığı bilgiler doğrultusunda tutuklandığını bildirdi. Bir askeri sözcü de kanal çalışanının halen tutuklu olduğunu söyledi. El Cezire kaynakları, gazetecinin gözaltına alınırken eşinin gözleri önünde İsrail askerlerince dövüldüğünü iddia etti. Gazetecinin bilgisayarı ve cep telefonuna da el atıldı. Arap Gazeteciler Cemiyeti, İsrail zindanlarında dört Filistinli gazetecinin daha bulunduğuna da işaret etti. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı George W. Bush'un "El Cezire" merkezini bombalatmayı düşündüğünü ancak İngiltere Başbakanı Tony Blair'in buna sıcak bakmadığı gündeme gelmişti. İddialarla ilgili beş sayfalık bir konuşma metni yayımlayan Britanya'daki "Daily Mirror" gazetesi ve diğer basın organları, Britanya yetkililerinin sansürüne uğramıştı.

İsrail Gazze'de bir Filistinli balıkçıyı öldürdü

Gazze Şeridi'nin güney ucunun açıklarında bir İsrail donanma gemisinin Filistin teknesine ateş açtığı, olayda bir Filistinlinin öldüğü bildirildi. Filistinli sağlık görevlileri, ölen kişinin, teknesiyle balık avlamaya çıkan 22 yaşındaki bir Filistinli olduğunu belirtti. İsrail ordu kaynakları ise teknenin yasak sulara girdiğini, uyarı ateşlerini ve dur emirlerini hiçe sayarak İsrail gemisine ateşle karşılık verdiğini söyledi. 2000 yılında başlayan Filistin intifadası süresince Gazze sahillerinin büyük bölümünü kapatan İsrail, bunun, deniz yoluyla silahticareti ve İsrail'e saldırıları önlemek için bir güvenlik önlemi olduğunu savunuyor. İsrail Eylül ayında Gazze'den tamamen çekilmesine rağmen kısıtlamaların çoğunu uygulamaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48