banner39

İsrail El-Halil'deki Hz. İbrahim Camii'ni kapattı!

Yahudi bayramını bahane eden İsrail askerleri müslümanların Hz. İbrahim Camii'ne girişini günlerdir engelliyor.

Arşiv 06.10.2009, 11:22 06.10.2009, 11:39
İsrail El-Halil'deki Hz. İbrahim Camii'ni kapattı!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

 

Tüm müslümanların El-Aksa Camii'ne yönelik Yahudi tacizlerine odaklandığı şu günlerde, İsrail polisi, zaten yarısından fazlasını havraya çevirdiği bir başka camiinin tamamını, sinagoga çevirme çalışmalarını tüm hızla sürdürüyor. 

Dörtte üçü Yahudiler için havraya dönüştürülen El-Halil'deki Hz. İbrahim Camii'ne, iki gündür müslümanların girmesi yasak. Cami önünde barikat kuran İsrail askerleri, Filistinliler'in camide ibadetine izin vermiyor.

 

İsrailli yerleşimcilerin ibadet etmesi için müslümanların camiye girmesine izin verilmediğini belirten El Halil'deki İslami Vakıf başkanı Zeyd El-Cebari, "tüm insan hakları örgütlerini ve din organizasyonlarını, Hz. İbrahim Camii'nde süren sinagoga dönüştürme çalışmalarına engel olmaya" çağırdı.

 

İsrail askerlerinin korumasında Hz. İbrahim Camii'ne giren El Halil'deki binlerce Yahudi yerleşimcinin, daha sonra şehirdeki Filistin mahallelerinde terör estirdiği, silahlı askerlerle birlikte dükkanlara girerek halk arasında panik meydana getirdiği de gelen haberler arasında..

 

Hz. İbrahim Camii'nin işgaline ve Yahudi yerleşimci terörüne karşı El Halil'de protesto gösterileri düzenleniyor. İsrail askerlerine taş atan Filistinli gençlere askerlerin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle karşılık verdiği belirtiliyor.

 

1994 yılında İbrahim Camii'ne saldıran Yahudi yerleşimciler namaz kılan 29 müslümanı öldürmüştü. Bu katliamın ardından camiyi sekiz ay boyunca kapatan İsrail askeri, caminin yarısından fazlasını havra yapmıştı. Yani katliama hem Müslümanlar uğramış, ve bir de sonunda caminin yarısını kaybetmişti.

 

EL HALİL

 

El-Halil adını Hz. İbrahim (a.s.)'den almaktadır. "Halilurrahman (Rahman'ın yakın dostu)" olarak anılan Hz. İbrâhim (a.s.)'in bir süre bu şehirde kaldığı ve kendisi için burada bir ma'bed inşa ettiği için şehir de ona nispetle Medinetu'l-Halil (el-Halil'in şehri) olarak adlandırıldı. Daha sonra baştaki "Medine" kelimesi unutuldu ve şehrin adı el-Halil olarak kaldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?