banner39

İsrail entelejensiyası: İsrail'i durdurun

İsrailli önemli bir entellektüel grubu, ülkelerinin dizginlenmesi için Batı büyükelçiliklerine mektupla başvurdu.

Arşiv 07.01.2009, 13:49 07.01.2009, 13:49
İsrail entelejensiyası: İsrail'i durdurun

 


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail vatandaşları, İsrail'i durdurması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.
Aralarında Dror Burstein, Ala Hlehel, Yitzhak Laor, Yehudith Levin, Avi Mograbi, Michal Naaman, Salman Natour, Judd Ne`eman, Aharon Shabtay, ve Arik Shapira gibi meşhur sanatçılar, müzisyen ve yazarlar ile Yossef Grodginski, Uri Hadar, Hannan Hever, Orly Lubin, Adi Ophir, Yehuda Shenhav, Rachel Giora, Kobi Snitz, Yael Lerer ve Eyal Weitzman gibi üniversite profesörlerinin de bulunduğu çağrıcılar, İsrail'deki Batı büyükelçiliklerine bir mektup göndererek, İsrail'in durdurulması çağrısı yaptı.

Mektubun tam metni şöyle:

Ekselansları;

500 İsrail vatandaşının imzaladığı, İsrail'in Gazze'de Filistin halkına açtığı savaşı durdurmak için acil uluslararası müdahale çağrısı yapan çağrı ektedir.

İmzacıları, kapsamlı bir uluslararası müdahale olmaksızın İsrail kıyımının sona ermeyeceğine inanmaktadırlar. Dünya liderlerinin, Filistin insan hakları örgütlerinin şu çağrısını yerine getirmelerini bilhassa isterler:

"BM Güvenlik Konseyi'nin acil toplantı yapması ve İsrail'in, uluslararası insani hukukun mükellef tutuğu yükümlülükleri yerine getirmesini sağlamak için müeyyideler dâhil, somut tedbirler alması.

Cenevre Sözleşmesi Yüksek Taraflarının Madde 1 'de zikredildiği üzere Sözleşme hükümlerine riayeti sağlama mükellefiyetini yerine getirerek, İsrail'in uluslararası insani hukukun gereklerine riayete bilhassa da sivillere saygıya ve düşmanlıkların etkilerinden sivilleri korumaya merkezi önem vermeye zorlaması.

Sözleşmenin Yüksek Tarafları, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi Madde 146'da belirtilen yasal yükümlülüklerini yerine getirerek Sözleşme hükümlerinin ağır ihlalinden mesûl olanlar hakkında kovuşturma açmalıdır.

AB kurumları ve AB üyesi devletler, uluslararası insani hukuka (2005/C 327/04) riayeti teşvikte Avrupa Birliği Kılavuz İlkelerinin etkin kullanımını sağlayarak kısıtlayıcı tedbir ve müeyyideler ve de İsrail ile diyalog geliştirilmesinin durdurulması dâhil bu ilkelerin 16 (b), (c) ve (d) paragrafları uyarınca İsrail'in, uluslararası insani hukuka uygun davranmasını sağlamalıdırlar."


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?