İsrail Erdoğan'ı tasfiye için plan hazırlıyor

Haaretz'e göre, İsrail bir yandan ilişkileri tamir etmeye, bir yandan da Erdoğan'ı tasfiyeye çalışıyor

Arşiv 02.02.2009, 11:31 02.02.2009, 14:31
İsrail Erdoğan'ı tasfiye için plan hazırlıyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haaretz gazetesi, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın Davos forumunda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yaptığı son çıkışından oldukça rahatsız olan İsrail'in, resmi düzeyde kendisini tasfiye etmek için bir dizi planı uygulamaya koyacağını açıkladı. Bu planlar içerisinde Ermeni tehcirinden Kürt sorununa, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinden Türk ordusunu AK Parti'ye karşı kışkırtmaya kadar bir çok dosya bulunuyor.

Gazete, dünkü nüshasında İsrail Dışişleri Bakanlığının Avrupa başkentlerindeki büyükelçiliklerinin birinden, Erdoğan'ın İsrail karşıtı söylemine karşı Avrupa ülkelerinde yaygın bir hoşnutsuzluk meydana getirmeye çalışacağı yönünde gizli bir rapor aldığını aktardı.

Gazete, adını vermek istemediğini belirttiği kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye'deki Dışişleri Bakanlığı içerisinde de harekete geçilerek, Türk yetkilileri Davos'ta yaşanan krizin Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde gerilime yol açacağı yönünde ikna etmeye çalışılacağını kaydetti.

Gazetenin iddiasına göre Dışişleri Bakanlığı içerisindeki bürokratlar, başbakanın yaptıklarından hoşnut değil ve büyük bir hayal kırıklığı içerisindeler..

İsrailli diplomatların ve Yahudi liderlerin dünyanın dört bir yanında Türk diplomatlarla toplantılar düzenlediğini belirten gazete, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik sert eleştirilerinden geri adım attırmak için uğraş verdiklerini de iddia etti.

Öte yandan İsrail'in Ankara'daki büyükelçiliğinden gelen başka bir haberde, Türk ordusu içerisinde Erdoğan'ın İsrail'e karşı tavrından dolayı bir hoşnutsuzluk bulunduğu ve askerin İsrail'le ilişkiler konusunda Erdoğan'a uyarı mektubu gönderdiği savunuldu.

ERMENİ VE KÜRT SORUNU DOSYALARI

Bu gelişmelere paralel olarak ABD'deki Yahudi lobi örgütleri, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine bir mektup göndererek Erdoğan'ın İsrail'e karşı politika ve söylemlerinin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı. Haaretz, sözkonusu kuruluşların bu mektupta Türkiye'yi Ermeni sorunu konusunda köşeye sıkıştırmakla tehdit ettiğini aktardı.

İsrailli yazar Dani Rashev ise bir İsrail sitesi olan Omedia'da yazdığı bir yazıda Erdoğan'ın yaptıklarına verilecek en uygun cevabın Türk ordusunun ülkenin güneyinde ve doğusunda yaşayan Kürtlere karşı acımasız saldırıların ifşa edilmesi ve bu savaşta her türlü silahın kullanıldığını dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın söyleminin kendisinin İslamcı ve Arapçı bir çizgide olduğunu gösterdiğini belirten İsrailli yazar, Erdoğan'ın toplantı ve buluşmaları fırsat bilerek bu söylemini ve tutumunu sürdüreceği yönünde duyumlar aldıklarını yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?