banner15

İsrail Erken Seçime Gidiyor

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'dan, Parlamento'yu feshederek erken seçimlere gidilmesini istedi, Katsav da seçimlerin en kısa sürede yapılması gerektiğini söyledi. İktidardaki Likud Partisi'ni bırakma kararı alan Şaron

İsrail Erken Seçime Gidiyor

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'dan, Parlamento'yu feshederek erken seçimlerin önünü açmasını istedi. Ariel Şaron'la yaptığı görüşmenin ardından Katsav, erken genel seçimlerin olabildiğince çauk düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Danışmanları, Şaron'un iktidardaki Likud partisinden ayrılmaya ve gelecek yıl yapılacak olan genel seçimlere katılacak yeni bir parti kurmaya karar verdiğini açıklayacağını da belirtiyor. Ariel Şaron'un partiden ayrılma kararına gerekçe olarak, Gazze Şeridi'nden çekilmeye karşı olan sağ kanatla aralarındaki görüş ayrılıkları gösteriliyor. Likud'un koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin liderliğine seçilen Amir Peretz, koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıklamıştı.
Ariel Şaron İsrail'de merkez siyasetin ana ismi olarak görülüyor ve Filistinliler'le ne müzakere etmek ne de onları yönetmek istemeyen İsrailliler'in desteğini kendi üzerinde taşıması söz konusu. İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi yaptığı açıklamada, Şaron'un yeni bir partiyle seçime girmesi halinde 18-20 sandalye kazanabileceğini ifade etti. Haberde, Şaron'un, yardımcıları ve danışmanları ile yaptığı uzun görüşmeler neticesinde, Likud Partisi'nden ayrılma kararı aldığı ve büyük olasılıkla Mart ayında yapılacak seçimlerde yeni bir oluşumla yarışacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48