İsrail, Esad ve ailesini ölümle tehdit etti

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman,"Esad hem iktidarı, hem ailesini kaybeder" tehditinde bulundu.

İsrail, Esad ve ailesini ölümle tehdit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Suriye'nin İsrail ile savaş başlatması halinde, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ''hem savaşı, hem de iktidarını kaybeder'' diye tehdit savurdu.

Lieberman, devlet radyosundan yayımlanan konuşmasında, ''Esad'a mesajımız açık olmalı: Savaşı kaybetmekle kalmazsın, iktidarını ve aileni de kaybedersin'' ifadelerini kullandı.

Aşırı milliyetçi ''İsrail Evimiz'' partisinin lideri olan Lieberman, Esad'ın "ne insan yaşamıyla, ne de insani değerlerle ilgilendiği" suçlamasında bulundu. Lieberman, "Onun ilgilendiği sadece iktidardır. Umarım bu mesaj Şam'da iyi duyulur'' dedi.

Bununla birlikte askeri bir hezimetle iktidar kaybı arasında bugüne kadar bir bağlantı kurulmadığını belirten Lieberman, 1967'de dönemin Mısır Devlet Başkanı Cemal Nasır'ın savaşı kaybettiğini, ama iktidarda kaldığını, 1973'te de dönemin Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın aynı şekilde savaşı kaybettiği halde iktidarını sürdürdüğünü söyledi.

NETANYAHU: ARABULUCULUĞA HAZIRIM

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ülkesi ve Suriye arasında bir yılı aşkın süredir kesik bulunan görüşmelerin yeniden başlamasını sağlayacak bir arabuluculuğu kabule hazır olduğunu söyledi.

Başbakanlık bürosundan yayımlanan açıklamada, Netanyahu, Suriye ile koşulsuz görüşmek için nereye olursa olsun gitmeye hazır olduğunu birçok kez belirttiğini ve bunu sağlamak için İsrail'in tarafsız bir üçüncü tarafın yardımını dışlamadığını ifade etti.

Netanyahu, açıklamasında "Maalesef Suriye ortaya engeller çıkarıyor ve tüm taraflar için barış, güvenlik ve ekonomik kalkınma sağlayacak düzenlemeler konusundaki müzakereleri engelliyor" iddiasında bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim dün, İsrail'in Lübnan ve Gazze'ye saldırarak, ayrıca İran'a saldırı tehdidinde bulunarak, "savaş tohumları ekmekte olduğunu" söylemişti. Muallim, "İsrail'e eşkıya gibi davranmayı bırakmalarını söyledim. İsrailliler, Suriye'nin kararlılığını sınamayın, biliyorsunuz bu kez savaş şehirlerinize kadar ulaşacak. Sağduyulu olun, barış yolunu isteyin" diye konuşmuştu.

Suriye ve İsrail, Mayıs 2008'de Türkiye'nin arabuluculuğunda özellikle 1967'de İsrail tarafından işgal edilen ve Şam'ın bir barış anlaşması için geri almayı şart koştuğu Golan bölgesi konusundaki dolaylı görüşmelere başlamışlar, ancak bu müzakereler Aralık 2008'de İsrail'in Gazze Şeridi'nde Hamas örgütüne yönelik askeri müdahalesinin ardından kesilmişti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak daha önce yaptığı bir açıklamada, Suriye ile barış görüşmelerinde anlaşmaya varılmaması halinde, savaş çıkabileceğini söylemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 09:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 9 yıl Önce

liberman dünyanın acı süprizleriyle karşılabilir...

şk
şk - 9 yıl Önce

israil bu savaşı piskolojik olarak kaybetti. korku bunların genetiğine işlemiş elindeki yüzlerce nüklüer bombada beyhude. israil askerlerinin, hizbullah karşısında savaşırken kız gibi ağladığını ne çabuk unuttu bunlar.

yasin
yasin - 9 yıl Önce

siyonistler, ecelleri için çaba sarfediyor, olacaklardan korkularına sağa sola saldırıyorlar..!!

Aliosman
Aliosman - 9 yıl Önce

Telavive sizan Alman asıllı Yahudi timi, siyonist yönetimin, İnsan hakları ihlalleri ile dindar ve gerçek yahudilerin itibarlarının zedelemesini gerekçe gösterip, eylem için avrupadan İsraile gittikleri haberini alan siyonist yönetimin Korkuları her konuşmalarından belli oluyor.

memocan
memocan - 9 yıl Önce

eceli gelen it cami duvarina isermis.bu soysuzlarinda ayni mesele galiba soy kirimindan gecmis bir millet insanliktan nasibini alir derler ama bunlar hic insan olmamislarki.cehenneme gitsinler derim ama cehennemi bile onlara cok goruyorum allah belalarini versin insandan baska her seye benziyorlar hitler yok etmedi ama insanlik onlari yok eder insallah

oğuzhan öztürk
oğuzhan öztürk - 9 yıl Önce

israilin bir yandan suriyeye meydan okuması tatbikatlar yapması bir yandan da barış arayışlarındaymış gibi tavır sergilemesi neden acaba israil çıkabilecek bir savşın haklı olduğunu mu tescilletiyor bu şerefsizler kendi çıkarları için herşeyi yapar bugün ortadaoğunun paramparça istikrasız oluşu bunlara fayda sağlamasa suriye gibi istikraralı olmaya çalışan bir ülkeye niye savaş açsınlar, bahaneleri hazır ama olabilecek bir suriye savaşının zeminlerin hazırlıyorlar

banner39

banner36

banner37

banner35