banner15

İsrail Filistin bankalarını soydu

İsrail ordusu Filistin bankalarındaki yaklaşık bir buçuk milyon dolara el koydu.

İsrail Filistin bankalarını soydu

İsrail ordusu, Filistin bankalarına ve döviz bürolarına düzenlediği baskınlar sonucu yaklaşık bir buçuk milyon dolara el koyduğunu açıkladı. İsrail bu paranın terör eylemleri düzenlenmesi için kullanıldığını öne sürdü. Filistinli güvenlik yetkilileri ise İsrail'i milyonlarca doların yanı sıra bilgisayar ve evraklarını da çalmakla suçluyor.

Sabaha karşı Batı Şeria'daki çok sayıda kent ve kasabada eşgüdümlü olarak düzenlenen operasyona İsrail polisinin ve iç istihbarat kurumu Şin Bet'in de destek verdiği açıklandı. Ramallah, Nablus, Tulkarem ve Cenin gibi çok sayıda kentte düzenlenen baskınlarda toplam kaç yerin hedef alındığı konusunda çelişkili açıklamalar var.

İsrail ordusu sekiz dövüz bürosu ve bir bankadan söz ederken, Filistinli kaynakların açıklamalarında 24 banka ve mali kuruluşun hedef alındığı kaydediliyordu. Associated Press ise Nablus belediye başkanına dayanarak sadece bu kentte 80 noktaya baskın düzenlendiğini öne sürmüştü.

Yataklarından kaldırdılar

Döviz bürosu sahipleri İsrail askerlerinin kendilerini yataklarından kaldırıp dükkanlarını açmaya götürdüğünü anlattılar. Baskına uğrayan kuruluşlar arasında bir Ürdün bankası da var. Ürdün Milli Bankası'nın yöneticilerinden Halil Nasr, askerlerin şuba binasını tahrip ettiğini ve ana bilgisayar servis sağlayıcısını beraberlerinde götürdüğünü söyledi.

Maaşını gösteren bir Filistinli
Filistin yönetimi altı aydır mali kriz içinde

Nasr, İsrailli yetkililerin bankanın yanlışlıkla hedef alındığını ve hizmet sağlayıcının iade edileceğini söylediğini aktardı.

İsrail daha önce de Filistin bankalarına baskınlar düzenlemiş ve yüklü miktarlarda paraya militan gruplara aktarıldığı gerekçesiyle el koymuştu. Son olarak 2004 yılında iki bankadaki 9 milyon dolara el konmuştu.

Filistin'de Hamas'ın iktidara gelmesinden bu yana İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği Filistin Yönetimi'nin başlıca gelir kaynağı olan gümrük vergileri ve yardımları kestiler.

Bu nedenle yönetim aylardır çalışanlara maaş ödeyemiyor. İsrail ordusu ayrıca, Haziran ayında bir İsrail askerinin Filistinli gruplarca kaçırılması ardından Gazze Şeridi'nde yeniden operasyon başlattı. Şimdiye kadarki saldırılarda 210 kadar Filistinli öldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48