banner15

İsrail-Filistin Barışı şart

İsrail ile Filistin arasında diyaloğun yeniden başlamasının, Ortadoğu barış sürecini canlandıracak "tek şans" olduğu bildirildi.

İsrail-Filistin Barışı şart

 Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail ile Filistin arasında diyaloğun yeniden başlamasının, Ortadoğu barış sürecini canlandıracak "tek şans" olduğunu söyledi.

Alman ZDF televizyonunda bu gece konuşan Angela Merkel, "İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin lideri Mahmut Abbas arasındaki diyaloğu göz önünde tutarsak, barış sürecinin ilerletilebileceğini söyleyebiliriz" dedi.

Olmert ve Abbas, 23 Aralık'ta biraraya gelmiş ve yeniden buluşarak "siyasi süreci ilerletebilmek amacıyla diyalog başlatmayı" kararlaştırmışlardı.

Bu ayın başında AB dönem başkanlığını devralan Almanya; ABD, AB, Rusya ve BM'nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsünün İsrail-Filistin sorununun çözümü için yeniden devreye sokulmasını, başkanlık döneminin öncelikli konularından biri olarak görüyor.

Merkel, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın gelecek hafta sonunda Ortadoğu'ya gideceğini hatırlatarak, "Ortadoğu Dörtlüsünün ne yapabileceğini o ziyaretten sonra görebileceğiz" diye konuştu.

Avrupalı bir diplomata göre Dörtlü, ocak ayı sonunda Paris'te Uluslararası Lübnan Konferansı sırasında bakanlar seviyesinde toplanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48