banner15

İsrail Filistin'e Yaptırım Uygulayacak

İsrail Hükümeti, Filistinlilerin seçimlerden zaferle çıkan Hamas'a desteğini zayıflatmak için Filistin Yönetimi adına topladığı gümrük vergisi gelirlerini bloke etmeyi kararlaştırdı.

İsrail Filistin'e Yaptırım Uygulayacak

İsrail Bakanlar Kurulu, Hamas'ın çoğunluğundaki parlamentonun dünkü ilk toplantısının ardından Filistinlilere yeni yaptırımlar uygulanmasına yönelik bir dizi karar aldı. Hükümet, işgal topraklarında Filistin yönetimi adına toplanan gümrük vergisi gelirlerinin bloke edilmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu ayrıca Gazze Şeridi'ne geçişlerdeki sınır denetimlerinin artırılmasına karar verdi. Alınan kararlar uyarınca Hamas üyelerinin Batı Şeria'da dolaşım özgürlüğü de sınırlanacak. Bu kararlar, Filistin halkının, İsrail'i tanımayı reddeden Hamas'a desteğini zayıflatmayı amaçlıyor.

İsrail Bakanlar Kurulu, 25 Ocak'taki seçimlerle belirlenen yeni Filistin Parlamentosu'nun dün Ramallah'taki ilk oturumundan sonra toplandı. Hamas Filistin seçimlerinde 132 üyeli Meclis'te 74 sandalye kazanarak çoğunluğu elde etmişti. İsrail Başbakan vekili Ehud Olmert, Hamas'ın iktidara gelmesiyle Filistin Yönetimi'nin "terörist bir idare"ye dönüşeceğini öne sürdü. Olmert, "İsrail, Hamas'ın yer aldığı bir hükümetle ilişkiye girmeyecek" dedi. İsrail, Filistinliler adına Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da her ay gümrük vergisi topluyordu. Her ay Filistin Yönetimi'ne teslim edilen bu para 50 milyon dolar civarında. Filistin Yönetimi, bu parayla 150 bin kamu çalışanının maaşlarını ödüyor. Bununla birlikte İsrail'in Filistinlilere insani yardıma izin vereceği belirtiliyor.

Filistin lideri Mahmud Abbas, dün Hamas'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Filistin lideri Mahmud Abbas dün parlamentodaki konuşmasında milletvekillerinden başta Oslo Anlaşmaları olmak üzere daha önceki Filistin yönetiminin imzaladığı tüm uluslararası anlaşmaları tanımasını istedi. El Fetih iktidarı dönemindeki anlaşmalar İsrail'in varolma hakkının tanınmasını da içeriyor. İsrail devletinin yıkılması hedefiyle kurulan Hamas, Filistin topraklarındaki işgalin sürmesini gerekçe göstererek bu yönde bir açıklamaya yanaşmıyor.

Hamas'tan İsrail'e jet yanıt

 

Hamas'ın başbakan olarak belirlediği, Filistin topraklarındaki en üst lideri İsmail Haniye, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in fon transferini durdurması başta olmak üzere, yaptırım kararlarının Filistin halkını korkutmayacağını söyledi. İsrail, Filistin Yönetimi adına her ay yaklaşık 50 milyon dolarlık vergi ve fon geliri topluyor ve bunları Filistin Yönetimi'ne aktarıyordu. Söz konusu para, Filistin'de güvenlik güçleri başta olmak üzere, yaklaşık 140 bin dolayında çalışanın aylık ücretlerinin ödenmesinde kullanılıyor.

 

İsrail iki filistinliyi öldürdü

 

İsrail ordusunun, Batı Şeria'da Nablus yakınlarındaki Balata mülteci kampında, 17 yaşlarında iki Filistinli genci ateş açarak öldürdüğü bildirildi. Filistinli kaynaklara dayandırılan haberde, El Aksa Şehitleri Tugayı'nın bölge komutanı Ahmed Ebu Ras'ın da aralarında bulunduğu 15 Filistinlinin İsrail askerlerince tutuklandığı bildirildi. İki Filistinlinin öldürüldüğü İsrail ordusu tarafından da doğrulandı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48