banner39

İsrail, Fransa-Hamas görüşmesine tepkisiz

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mekel, "Fransa, Hamas'a yönelik tutumunda bir değişiklik olmadığı yönünde güvence verdi" dedi.

Arşiv 20.05.2008, 16:19 20.05.2008, 16:19
İsrail, Fransa-Hamas görüşmesine tepkisiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın üst düzey emekli bir diplomat aracılığıyla Hamas'la temas kurmasına İsrail'den olumsuz bir tepki gelmedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arieh Mekel yaptığı açıklamada, konuya ilişkin gelişmelerin Fransız meslektaşlarınca kendilerine aktarıldığını belirtti. Mekel, "Fransa, Paris'in Hamas'a yönelik tutumunda bir değişiklik olmadığı yönünde bize güvence verdi" dedi.

Mekel, "Fransa, (ABD, AB, BM ve Rusya'dan oluşan) Ortadoğu Dörtlüsü'nün Hamas için belirlediği üç koşula bağlılığını sürdüyor" diye konuştu.

Ortadoğu Dörtlüsü, Hamas'ın İsrail'in varlığını tanıması, İsrail ve Filistin arasında imzalanan anlaşmaları onaylaması ve terör eylemlerini kınamasını istiyor.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mekel, Fransa ve Hamas arasındaki temasları kınamayı reddederek, "medya aracılığıyla mesaj alış verişinde bulunmanın bir manası" olmadığını kaydetti. Mekel, Dışişleri Bakanı Tzibi Livni'nin Perşembe günü Fransız meslektaşı Bernard Kouchner ile yapacağı toplantıda meseleyi görüşeceğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?