banner39

İsrail Gazze'de silah denedi

İtalyan televizyonu Rai24, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında yeni bir silah kullandığını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail Gazze'de silah denedi

İtalyan televizyonu “Rai24”, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında “yeni bir silah kullandığını” bildirdi. Televizyonun haberine göre, bir askerinin kaçırılmasının ardından Gazze’yi yeniden işgal eden İsrail ordusunun Filistin topraklarına yönelik operasyonlarında, “eşi görülmemiş yanık ve kopmalara neden olan deneysel bir silah” kullandığı kaydedildi.

Gazze’de kullanılan silahın, ABD ordusunun, Irak’taki kanlı Felluce Operasyonları sırasında direnişçilere yönelik kullandığı silahlarla büyük benzerlik taşıdığını belirten Rai24, “Söz konusu silah, Felluce’de kullanılan ve DIME (Sıkıştırılmış Hareketsiz Metal Patlayıcı) diye adlandırılan deneysel bir silah. Az miktarda radyum içeren bu silah, kurbanlarında güçlü ve ölümcül yaralanmalara neden oluyor” ifadelerine yer verdi.

ABD askeri kaynaklarına göre DIME adlı silah, “sadece öldürmeye odaklanıyor ve hedefini, etrafa zarar vermeden ortadan kaldırmayı” amaçlıyor. Çeşitli patlayıcılar ve tungsten barutunun, karbon-fiberle yüksek sıcaklıkta sıkıştırılması sonucu elde edilen silah, küçük bir alanda, yıkıcı etkiye sahip ve normal patlayıcılara göre daha etkili. Şarapnelleri, vücutta yarattığı normal patlayıcıların sebep olduğu şarapnel ile benzer özellikler taşırken, etkisi elektrik şoku dalgalarından dahi güçlü.

Doktor ifadeleri
 
Haberini, Gazze’deki Filistinli tanıkların ifadelerine ve Irak’ta ABD’nin fosfor bombaları kullandığı dönemde, bu ülkede araştırmalar yapan İtalyan bir sağlık ekibine dayandıran Rai24 ayrıca, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı ve eski silah geliştirme şefi Yitzhak Ben-Israel’in ifadelerine yer verdi. Deneysel silahların kullanıldığını kabul eden komutan, “Amaç, başkalarına zarar vermeden hedefin vurulmasıydı” dedi.
 
Gazzeli doktorların ifadelerine de yer veren Rai24, “Filistinli doktorlar, yaralılarda, ‘eşi görülmemiş yanık ile kopmalar’ olduğunu belirtiyor. Bu tip yaralanmaların, metal şarapnel parçalarından kaynaklanamayacağını ifade eden doktorlar, yaraların içinden çıkardıkları bazı yabancı maddelerin röntgen filmlerinde dahi görünmediğini belirtiyor” diye aktardı.
Deir El Balah’taki Şuhada El Aksa Hastanesi doktorlarından Habas El Vahid, “Yaralıların, kol ve bacakları sanki testereyle kemiklerinden sıyrılmış gibiydi” dedi.
 
Gazze’deki Şifa Hastanesi doktorlarından Cuma Saka da, “birçok yarada farklı bir barut izine rastladıklarını” belirterek, “Söz konusu barut, normalden farklı olarak mikroskobik şarapnel içeriyor ve yaralanmalara da asıl bu barut neden oluyor” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?