İsrail, Gazze'den yaralı tahliyesine başladı

İsrail, Gazze Şeridi'ndeki Erez geçiş noktasında sıkışan Filistinliler arasında yaralı olanların tahliyesine başladı.

İsrail, Gazze'den yaralı tahliyesine başladı

İsrailli askeri kaynak, dün sınır geçiş noktasında açılan ateş nedeniyle yaralanan Filistinlilerden bir kısmının tedavi için İsrail topraklarına alınmasına kabul edildiğini, ancak diğerlerinin geçişine henüz izin verilmediğini söyledi.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez geçiş noktasında yüzlerce Filistinlinin biriktiği aktarılıyor. Sınırda dün bazı Filistinli militanların ateş açtığı, İsrail askerlerinin de karşılık verdiği ve çatışmada 1 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Bu arada, BM Dünya Gıda Programının gıda ve sağlık malzemesi taşıyan ve İsrail'den malzemeleri yükleyen 12 kamyonunun Gazze Şeridi'ne doğru yola çıktığı belirtildi.

İsrail askeri sözcüsü Şolomo Dror, gıda yardımı taşıyan 10 kamyon ile tıbbi malzeme taşıyan 2 kamyonun Kerem Şalom geçiş noktasına doğru ilerlediğini, Hamas'ın müdahale etmemesi halinde gelecek günlerde de İsrail'den Gazze'ye yardım girişinin sürebileceğini söyledi.

Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamaslı İsmail Haniye liderliğindeki hükümeti görevden almış ve yerine bir olağanüstü hal hükümeti atamıştı. Hamas ise bu kararı tanımadığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2007, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER