banner39

İsrail, gemi için iç soruşturmaya dış gözlemci istedi

Uluslararası Gazze soruşturmasını reddeden İsrail, kendi yapacağı soruşturmaya yabancı gözlemcil istedi.

Arşiv 03.06.2010, 21:57 03.06.2010, 21:57
İsrail, gemi için iç soruşturmaya dış gözlemci istedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak uluslararası soruşturma başlatılmasını reddeden İsrail, kendilerinin yürüteceği bir soruşturmaya yabancı gözlemcilerin iştirak etmesini önerdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, haber sitesi Ynet'e yaptığı açıklamada, saygın eski bir İsrail Yüksek Mahkeme yargıcının başkanlık edeceği soruşturma komisyonu kurulmasını önerdiklerini, komisyona yabancı gözlemciler dahil edilmek istenirse bunu kabul edeceklerini belirtti.

Lieberman İsrail radyosuna yaptığı açıklamada da soruşturma yapılmasından yana olduğunu ifade ederek, önerisini yineledi.

Avigdor Lieberman, "Soruşturmadan yanayım. Yeterince üst düzey hukuk uzmanımız var, eğer dışarıdan gözlemci almak isterlerse gözlemcileri davet edebiliriz" diye konuştu.

İsrailli Bakan, Güney Kore donanma gemisinin batırılmasından sonra açılan soruşturmaya işaret ederek, "Güney Kore'yi emsal olarak kullanmayı teklif ediyorum" dedi.

Güney Kore, 46 denizcisinin öldüğü donanma gemisinin geçen Martta batırılmasıyla ilgili soruşturma başlatmış, soruşturmaya ABD, Avustralya, İngiltere ve İsveç'ten uzmanları da dahil etmişti.

Soruşturmada, geminin Kuzey Kore denizaltısından atılan torpido yüzünden battığı sonucuna varılmıştı. 
 
 

banner53
Yorumlar (1)
abdullah 11 yıl önce
Guya akillilik yapip guney koredeki gibi olsun diyorlar.. Eger soyledikleri bu ornekteki gibi olucaksa sorusturmayi Turkiyenin yapmasi ve uluslararasi bir ekibin gozlemci olmasi gerekir.. Cunku -soylenilene gore- torpidoyu atan kuzey kore, sorusturmayi yapan guney koredir.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?