İsrail gemilere izin vermeyecek

İsrail, insani yardım malzemesi götürme hazırlığındaki gemilerin Gazze'ye ulaşmasına izin verimeyeceğini açıkladı.

İsrail gemilere izin vermeyecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'ye gemilerle insani yardım malzemeleri götürme hazırlığında olan, aralarında İnsani Yardım Vakfı'nın da bulunduğu çeşitli örgüt ve kuruluşlarına İsrail'den "izin vermeyiz" uyarısı geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, gemilerin Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceklerini bildirerek, söz konusu örgüt ve kuruluşların ülkelerinden "vatandaşlarına engel olmalarını" istedi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı birçok kez "denizden" delme teşebbüsünde bulunan ve çoğunda da başarılı olan Gazze'ye Özgürlük Hareketi ve beraberindeki birçok kuruluş, bu kez botlar yerine büyük gemilerle ve çok daha kapsamlı bir sefer yapmayı planlamıştı.

Aylardır hazırlık çalışmalarını sürdüren ve bir filo halinde Gazze'ye doğru yola çıkmaları planlanan gemilerden ilki, Gazze'de Refah'ta bir yıkım sırasında İsrail buldozerlerinin altında kalarak ölen Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie'nin adının verildiği 1200 tonluk gemi, önceki gün İrlanda'dan denize açılmıştı.

Son açıklamalara göre toplam 9 gemiden oluşacağı belirtilen filonun 27 Mayıs'ta Gazze'ye ulaşması hedefleniyor.

Söz konusu gemilerin seferi, Türkiye'den İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) da aralarında bulunduğu Yunanistan, İrlanda ve İsveç'ten çeşitli örgütler tarafından ortaklaşa organize ediliyor.

"İSRAİL TÜRKİYE'Yİ UYARDI"

Öte yandan, İsrail hükümetinin dün Türkiye’nin Tel Aviv temsilcisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, “Gazze konvoyunu durdurun” uyarısında bulunduğu iddia edildi.

İsrail gazetesi Haaretz'in haberine göre, Türkiye başta olmak üzere Gazze konvoyuna katılacak grupların ait oldukları Türkiye, Yunanistan, İrlanda ve İsveç’in temsilcileri dün ayrı ayrı İsrail Dışişleri’ne çağrıldı.

Temsilcilerle görüşen İsrail Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Direktörü Raor Gilon, konvoyun Gazze’ye sokulmayacağını bildirdi. Gilon, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu protesto etmeyi ve dünyanın dikkatini Gazze’ye çekmeyi amaçlayan eylemi “kışkırtıcı ve İsrail yasalarına karşı” olarak niteleyerek, “İsrail’in bu gemilerin Gazze’ye girmesine izin vermeye niyeti yok” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 12:36
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
TEBRİZİ
TEBRİZİ - 11 yıl Önce

Evet İsrail dene yama devlet eğer izin verirde gemiler sorunsuz geçerse bı eylemin yapacağı etkiyi yarı yarıya düşürür...Bu eylem istene başarı sağlayacaksa İsrail!in buna direnmesiyle sağlanacak...Umarım İsrail burda akıllılık etmez ve sorun çıkarır..
Birileri buda nasıl bir görüş diyorsa olayları izlesin ve olayı tek yönlü değilde biraz pragmatik değerlendirsin...

banner39