banner39

İsrail, Grass'a verdiği unvanı geri aldı!

İsrail'de bir üniversite, Alman yazar Grass'a verdiği onursal doktora unvanını geri aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail, Grass'a verdiği unvanı geri aldı!

İsrail'de bir üniversite, Alman yazar Günter Grass'a verdiği onursal doktora unvanını, Grass'ın Nazi muhafızlar örgütünde savaştığını açıklamasından sonra geri aldı.

Netanya Akademik Koleji (üniversite) yetkilisi David Altman, Grass'ın açıklamasından iki hafta önce, ödül verilmesi dolayısıyla düzenlenecek törenin ayrıntılarını ele almak üzere yazarla bir araya geldiklerini söyledi.

Altman, Grass'ın görüşme sırasında Hitler Gençliği adlı Nazi örgütündeki üyeliğini kendilerine samimi bir şekilde anlattığını, ama Nazi muhafızlar örgütüne üye olduğunu açıklayacağı konusunda bir şey söylemediğini belirtti.

David Altman, Grass'ın bu konudaki açıklaması üzerine onursal doktora verme kararını geri aldıklarını belirterek, "Bunu niye yaptığını bilmek istedik. Bir inanç adamı olarak bunu yıllar boyunca niye sakladığını bilmek istedik. Bize bir açıklama borçlu olduğunu düşündük" dedi.

Grass'ın SS'lere üye olduğunu açıklaması üzerine 1999'da aldığı Nobel Edebiyat Ödülünü geri vermesi istenmiş, eski Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa da, Grass'tan onursal Polonya vatandaşlığını iade etmesini istemişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?