banner15

İsrail halkı İran'ı tehdit olarak görmüyor

İsrail'de yapılan bir araştırmada halkın sadece yüzde 11'nin İran'ı tehdit olarak gördüğü ortaya çıktı.

İsrail halkı İran'ı tehdit olarak görmüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yapılan bir kamuoyu yoklaması İsrail halkının İran'ı güvenlikleri için tehdit olarak görmediğini, ama Arap ülkeleriyle savaşın yakın olduğuna inandıklarını gösterdi.

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Telaviv Üniversitesi bünyesinde İsrail halkı arasında yapılan bir anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, İsrail halkının yüzde 73'ü beş yıla kadar İsrail'le bir yada bir kaç Arap ülkesi arasında savaş çıkacağına inanıyor. Halkın 47'si beş yıl içinde Arap ülkeleriyle herhangi bir barış anlaşması imzalanabileceğini düşünürken, yüzde 46.5'i bunu imkansız görüyor.

İsraillilerin yüzde 64'ü İsrail ve Suriye arasında barış yapılabilmesini, yüzde 67'si de İsrail ve Filistin arasındaki görüşmelerden bir sonuç çıkacağını uzak ihtimal olarak görüyorlar.

Aynı araştırmaya göre İsrail halkının yüzde 60'ı Filistin'le diyalogun sürdürülmesini istiyor, yüzde 70'i de aradaki sorunun, her iki tarafın rahatça yaşayabileceği devlet çözümü ile bitirilmesini istiyor.

İsraillilerin yüzde 16'sı güvenlikleri için en büyük tehdidin İsrail topraklarında oturan Araplardan gelececeğine ve yüzde 19'u İran'ın İsrail için tehdit olabileceğini inanırken, yüzde 11'i İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalardan şiddetli kaygı duyuyor.


Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35