banner39

İsrail hapishanelerindeki 'Kayıp Araplar'

İsrail tarafından tutuklandıktan sonra kaybolan Araplar'ın dramını anlatan belgesel çekildi.

Arşiv 26.05.2008, 17:28 27.05.2008, 10:15
İsrail hapishanelerindeki 'Kayıp Araplar'


İsrail güçleri tarafından tutuklannarak hapishanelere konulduktan sonra kendisinden haber alınamayan yüzlerce Arap mağdurun dramını anlatan belgesel çekildi.

El-Cezire televizyon kanalı, önümüzdeki Çarşamba ve Cuma günleri (28-30 Mayıs tarihlerinde) İsrail hapishanelerinde gözaltındayken kaybolan Arap ve Filistinliler hakkında çektiği 'Bilinmeyen Son' adını taşıyan belgesel filmi gösterecek.

Belgeselde, daha önce İsrail hapishanelerinde tutsak kalmış, şu anda ise Ürdün'deki Kafkafa hapishanesinde yatmakta olan Ürdünlü Sultan el-Acluni, işgal yönetiminin gizli hapishanelerinin bulunduğunu ve rakamlardan ibaret kimliği belirsiz cesetlerle dolu mezarlara sahip olduğunu söylüyor.

Belgeselde Filistin'deki Heniyye hükümetinin Tutsaklar Bakanı Mühendis Vasfi Kabha ile işgal güçlerince tutuklanmasından kısa bir süre önce yapılan röportaja yer verilirken, filmin yönetmeni Suheyb Ebu Devle, yetkililerin konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunduğunu ifade ediyor.

Belgeselde ayrıca esir asker Gilat Şalit'ten sorumlu Hamas yetkilisi Usame el-Mezini'nin açıklamalarına da yer verilmiş. Filmin yönetmenine göre, söz konusu bilgiler kamuoyuna ilk kez açıklanıyor.

Arap tutsaklar hakkında yapılan bu ilk belgesel, el-Cezire televizyonunda iki bölüm halinde gösterilecek. Birinci bölümde, durumları Filistinli tutsaklarla benzerlik gösteren Ürdünlü, Lübnanlı, Mısırlı ve Suudlu tutsakların içinde bulunduğu koşullar anlatılacak. İkinci bölümünde ise çeşitli Arap ülkelerinden olup da göz altındayken kaybolan ve tutsak sorunları içerisinde durumları en karışık olan esirlere yer veriliyor.

Bu bölümde özellikle işgal yönetiminin hiçbir şekilde kendilerinde olduğunu kabul etmediği halde, bir çok bilginin söz konusu tutsakların işgal hapishanelerinde olduğunu ve halen yaşadıklarını kanıtladığı Arap tutsaklara yer veriliyor.

Ebu Devle, alanında bir ilk olan bu belgeselin, özellikle de Filistinlilerle İsrail arasında gerçekleşmesi beklenen esir değişimi öncesinde daha da önem kazandığına dikkat çekti.

Filimin çekimlerinin bir yıl sürdüğünü belirten yönetmen, "Çekimler Ürdün, Gazze ve Batı Yaka'da tamamlandı. Onlarca tutsak ailesiyle röportajlar yaptık, çok önemli tanıklıklara yer verdik" şeklinde konuştu.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

banner53
Yorumlar (2)
hasan can 13 yıl önce
çok zor bir durum aslında güçlü olmak gerek musluman bedbahtlığından niçin ir avuc siyoniste baskı yapamıyorlar bil hassa arap ulkeler çok zavalı gerçekten mısırın nufusuna bak demekki az olmak onemli değil onemli olan kanaatkar olmak ALLAHın izniyle gazze mucadelesini kazanacaktı sonuna kadar dualarımızla yanınızdayız biz yoksak bile ruhumuz canımız yureklerim sizlerle ummetin gururlaru gözlerimiz nurları rabbim bu kafirlere karşı sizleri muhfaza etsin inşallah selahaddin gelecek yine bu kafirleri def için inşallah ebabiller gelecek insallah omer muhtarlar hattaplar immadlar direnişe devam hamasa selam ve dua ile
DERYA ERDOĞAN 13 yıl önce
israil in kendi halkını korumaya çalışıp düşmanlarına karşı savaşmasının bir barbarlık biri gösterildiğini düşünüyorum. 2000'in başından bu yana İsrail'de büyük çoğunluğu sivillere karşı olmak üzere 60'a yakın intihar saldırısı düzenleyerek yüzlerce İsrailliyi öldüren Hamas'tan övgüyle söz edildiğini görüyorm. Köktenciler tarafından İsrail Devletini karalamaya yönelik girişimler ancak bu konuda bilgisiz ve her söylenilene inanan, düşünüp araştırmayan insanları kandırabilir.
SAYGILARIMLA...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ DERYA ERDOĞAN
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?