banner39

İsrail hava sahası arıyor

Gazze saldırılarının ardından Türkiye hava sahasını kapattı, İsrail uçacak ülke arıyor

Arşiv 17.04.2010, 08:25 17.04.2010, 09:14
İsrail hava sahası arıyor

 


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze’ye saldırıları nedeniyle Türkiye’nin hava sahasını İsrail askeri uçaklarına kapaması sonrası İsrail, pilot eğitimi için Avrupa veya Asya’da eğitim imkânı arıyor.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail Hava Kuvvetlerinden bir yetkili “Uçabileceğimiz yeni yerler araştırıyoruz” dedi.

Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Türkiye ile ilişkilerin asla eski günlere dönemeyeceğini belirtip ekledi: “Mevcut hükümet yönetiminde, tekrar Türkiye toprakları üzerinde uçulmasını mümkün görmüyoruz.”

İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği “Dökme Kurşun” operasyonu öncesinde İsrail askeri uçakları Türkiye’de uçuş eğitimi imkanı bulabiliyor, Türk Hava Kuvvetleri ile birlikte ortak tatbikatlara katılıyordu.

Ancak, operasyon sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler bozulunca, Ankara, Konya’daki Anadolu Kartalı hava tatbikatının uluslararası bölümünü iptal ederek, İsrail’in katılımına imkan vermemişti.

İsrail Hava Kuvvetleri başta İran olmak üzere çeşitli tehditlere karşı son yıllarda uzun menzilli hava eğitimlerini arttırdığı, 2008’de İran’a saldırı provası için Yunanistan’a 100 uçuş gerçekleştirildiği, 2009’da 4 bin km mesafedeki Cebelitarık üzerinde askeri tatbikatlar yapıldığı hatırlatıldı. İsrail 2006’da Romanya yaptığı anlaşmadan bu yıl da yararlanmayı planlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?