banner39

İsrail Havayolları, cenazeyi 'Müslüman' diye taşımadı!

El-Cezire gazetesi, İsrail Havayolları El Al’ın Lemis Cerrar’ın cenazesini Müslüman olduğu gerekçesiyle taşımayı reddettiğini yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail Havayolları, cenazeyi 'Müslüman' diye taşımadı!

20 Şubat 2007 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

İsrail Havayolları, cenazeyi 'Müslüman' diye taşımadı!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail Havayolları El Al’ın geçen Cuma günü Amerika’da hayatını kaybeden akademisyen Lemis Cerrar’ın cenazesini Müslüman olduğu gerekçesiyle taşımayı reddettiği yazıyor.

 

Haberde, Washington’daki Haward Üniversitesi’nde ders veren Lemis Cerrar’ın 1948’de işgal edilen Akka kentine gömülmesi için ailesinin İsrail Havayolları’ndan bilet aldığı fakat havayolu şirketi yetkililerinin kendilerine “Müslüman cenazesi” taşımadıklarını bildirdiği kaydediliyor.

 

Haberde, Lemis Cerrar’ın ailesinin şirket yetkililerini “Ölüye saygı duymak gerekir” diyerek ikna etmeye çalıştılarsa da, yetkililerden “Kendinize başka şirket arayın” cevabını aldıkları, bunun üzerine cenazeyi başka bir havayolu şirketiyle göndermek ve cenaze törenini ertelemek zorunda kaldıkları bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, İsrail Meclisi’ndeki Arap milletvekili Azmi Bişara’nın  El Al’ın davranışını kınayarak, İsrail Havayolları şirketinin cenazeye saygısızlık göstererek ahlaksızlık ve ırkçılık yaptığını söylediği yazıyor.

 

 

Sünni bölgelerinde petrol ve doğalgaz bulundu iddiası

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Irak’ın orta kesimindeki Sünni bölgelerinde büyük miktarda petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu yazıyor.

 

Gazete, Sünnilerin daha önce bölgelerinin petrol yoksunu olması nedeniyle merkezi hükümet taraftarı olduklarını ve Irak’ın bölünmesine karşı çıktıklarını öne sürerek, Sünni bölgelerdeki petrol ve doğalgaz keşfinin siyasi yansımalarının olacağını söylüyor.

 

Haberde ayrıca, Irak Uzlaşı Cephesi’nin Muktedâ Es-Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu’nun “terörist milistler” olarak kabul edilmesini istediği ve Mehdi Ordusu milislerinin Bağdat Güvenlik Planı çerçevesinde yapılan operasyonlara güvenlik güçleriyle birlikte katılarak evlere baskınlar düzenlediğini açıkladığı bildiriliyor.

 

 

Suudi Arabistan, Hamas ile Amman’ı barıştıracak

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinde bugün yayınlanan bir habere göre, Hamas ve El-Fetih liderlerini Mekke’de buluşturarak Mekke Anlaşması’nın imzalanmasını sağlayan Suudi Arabistan, bir adım daha atarak Ürdün ile Hamas’ı barıştıracak.

 

Haberde, Amman’daki bir Filistinli kaynağın, Ürdün ile Hamas arasındaki ilişkilerin Suudi Arabistan’ın çabasıyla çok yakında düzeleceğini söylediği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Ürdün Müslüman Kardeşler Cemaati’nin siyasi kolu sayılan İslami Çalışma Cephesi genel sekreterinin Amman-Hamas ilişkilerini düzeltme çabalarını olumlu karşıladığı ve Ürdün Başbakanı Maruf El-Bakhit’in Filistin’de ulusal birlik hükümetini kurmakla görevlendirilen ismail Heniyye ile telefon görüşmesi yaptığı bildiriliyor.

 

 

İran parayı ödemedi, Rusya santralin yapımını durdurdu

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinde yer alan bir habere göre, Rusya, ödemelerin zamanında yapılmadığı gerekçesiyle Buşehr nükleer santralinin yapımını durdurdu.

 

Haberde belirtildiğine göre, Rusya Atom Enerjisi Ajansı’ndan bir yetkili dün Tahran’ın bir aydan beri gereken ödemeyi yapmadığını ve Moskova’nın santralin yapımını ertelediğini açıkladı.

 

Haberde, daha önce Rusya’nın Mart ayında santrale nükleer yakıt sevkiyatına başlamasının ve santralin Eylül ayında faaliyete geçmesinin kararlaştırıldığı hatırlatılıyor ve santralin inşaasının ne kadar süreyle ertelendiğinin bilinmediği yazıyor.

 

 

Müslüman Kardeşler yanlısı 48 öğrenci salıverildi

 

Mısır’da yayınlanan El-Cumhuriye gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Müslüman Kardeşler yanlısı öğrencilerin El-Ezher Üniversitesi’nde gerçekleştirdikleri gösteri sonucu gözaltına alınan öğrencilerden geri kalan 48 öğrencinin de serbest bırakıldığı yazıyor.

 

Haberde, başsavcının öğrencilerin geleceklerini düşünerek yargılanmalarını gerekli görmediği ve dosyalarını üniversiteye göndererek üniversite yönetiminin vereceği disiplin cezasının yeterli olacağını söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Müslüman Kardeşler yanlısı bir grup öğrencinin El-Ezher Üniversitesi kampüsünde bazı ülkelerdeki milisleri andıran askeri elbiseler giyerek gösteri yaptığı ve gösterinin televizyonlarda gösterildiği hatırlatılıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar’da yayınlanan Er-Râye gazetesinden... Karikatürün üst köşesinde “Siyonist-Amerikan toplantısı”, elmanın üzerinde ise “Mekke Anlaşması” yazıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?