banner15

İsrail: Hedef İslami Cihad

İsrail ordusu, Elyat kentinde meydana gelen saldırıdan sonra Gazze'de İslami Cihad'ı ve altyapısını hedef alacağını açıkladı.

İsrail: Hedef İslami Cihad

Eylat'ta önceki gün düzenlenen saldırıda 3 kişinin ölmesinin ardından, İsrail ordusu, Gazze'de İslami Cihad'ı ve altyapısını hedef alacağını açıkladı.

Haaretz gazetesi, dün akşam Başbakan Ehud Olmert başkanlığında yapılan güvenlikle ilgili istişarelerin ardından hükümetin, Gazze Şeridi'nde karşılıklı uygulanan ateşkesin devam ettirilmesini benimsemesine rağmen, İslami Cihad hedeflerinin vurulması kararını verdiği bildirdi.

İslami Cihad, Eylat'taki saldırısının sorumluluğunu üstlenen 3 Filistinli gruptan biri olmuştu. Saldırının sorumluluğunu, İslami Cihad'ın El Kuds Tugayları yanı sıra El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayı ve ismi yeni yeni duyulmaya başlayan "Müminler Ordusu" ortaklaşa üstlenmişti.

Olmert başkanlığındaki dün akşamki toplantıya Savunma Bakanı Amir Peretz, İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, İç Güvenlik Servisi Şin Bet'in Başkanı Yuval Diskin ile diğer üst düzey güvenlik birimleri yetkilileri katıldı.

Haaretz'in Kudüs'teki hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, toplantıya katılanların hepsi, Filistin Yönetimi'ndeki genel duruma, El Fetih ile Hamas arasındaki mücadeleye dikkat çekti ve İsrail'in, savaşan tarafları kendisine karşı birleştirmekte bir çıkarı bulunmadığını belirtti. Bu koşullarda, İsrail'in kapsamlı bir harekatla ateşkesi bozmak istemediği de vurgulandı. El Fetih ile Hamas, önceki gece ateşkese varmıştı.

Ancak Hamas hükümetinin işbaşına gelmesi, İçişleri Bakanlığının kendisine bağlı bir ordu oluşturmasıyla başlayan iki taraf arasındaki çatışmalar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın seçimlere gideceğini açıklamasıyla hız kazanmış, çatışmalarda daha önce birçok kez ateşkese varılmış ve hemen hepsi çok kısa süreli olmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35