banner39

İsrail: Hizbullah şimdi daha güçlü

Hizbullah'ın askeri kapasitelerinin geçen yaz Lübnan'a yönelik savaştan öncekinden daha önemli hale geldiği iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail: Hizbullah şimdi daha güçlü
İsrailli General Yossi Beidatz, Hizbullah'ın askeri kapasitelerinin geçen yaz Lübnan'a yönelik savaştan öncekinden daha önemli hale geldiğini söyledi.

İsrail askeri istihbarat araştırma birimi şefi Beidatz, askeri radyodan yayımlanan açıklamasında, "Hizbullah güçlendi ve bugün Lübnan savaşından öncekinden daha güçlü" ifadesini kullandı. İsrail parlamentosunun savunma ve dışişleri komisyonunda bilgi veren General Beidatz'ın, Suriye'nin de askeri kapasitelerini güçlendirdiğini ve bölgede üçüncü bir tarafı da içine alabilecek yeni bir çatışma olasılığına hazırlandığını söylediği belirtildi, ancak haberde başka ayrıntı verilmedi.

İsrail geçen yaz Hizbullah'a savaş açmış, 12 temmuz ile 14 ağustos arasında süren savaşta 40 kadarı sivil 160'a yakın İsrailli ölmüş, İsrail'in kuzeyine 4 bin kadar füze düşmüştü. İsrail'in Hizbullah'ın kapasitelerini tamamen ortadan kaldıramadığı savaşta, bin 200 kadar Lübnanlı hayatını kaybetmiş, ülkede ciddi maddi hasar da meydana gelmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?