İsrail Holokost'u Filistinli çocuklara zorla okutturacak

İsrail'in, Filistinli öğrencilere "Holokost"u zorla okutacağı bildirildi.

 İsrail Holokost'u Filistinli çocuklara zorla okutturacakDünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Eğitim Bakanı Gideon Sa`ar, Nazi Soykırımı “Holokost”un 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinli öğrencilere gelecek eğitim yılından itibaren lise düzeyinde zorla okutulmasını kararlaştırdı.

İsrail'de yayınlanan Yediot Aharonot gazetesinin Pazar günkü sayısında yer alan haberde, İsrail Eğitim Bakanlığı’nın Filistinlilerin okuduğu okulların müdürlerinden ve öğretmenlerinden oluşacak bir heyeti Polonya’daki  Nazi Soykırımı Kampı’na göndermeye hazırlandığı belirtildi.

Haberde, İsrail Eğitim Bakanlığı’nın bu geziyle Filistinli öğrencilerin okuduğu okullarda gelecek eğitim döneminde Holokost’u okutacak öğretmenlerin  soykırım hakkında yeterli bilgiye sahip olmasını hedeflediği kaydedildi.

İsrail Eğitim Bakanlığı’ndan bir yetkili, bu kararla birlikte işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Arap okullarında Holokost’un okutulmasının ve Holokost’u okutacak öğretmenleri yetiştirmenin kaçınılmaz hale geleceğine ileri sürdü.

Uzmanlar İsrail'in Filistin'de uyguladığı sistematik soykırım ve sürgün hareketinin es geçerek Müslüman öğrencilere Holokost'u anlatmasının kötü bir şaka olduğunu vurguladılar.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 07:19
banner53
YORUM EKLE

banner39