banner15

İsrail Hoşgörüsü Bu Kadar

ABD'li bir lobi örgütü, İsrail hükümetinin de işbirliğiyle Kudüs'te bir 'Hoşgörü Müzesi' kuruyor. Ama müze, yüzlerce yıllık eski bir Müslüman mezarlığının üzerine kuruluyor.

İsrail Hoşgörüsü Bu Kadar

Merkezi ABD’de bulunan siyonist lobi örgütü Simon Wiesenthal Merkezi, İsrail hükümetinin de onayıyla, Kudüs’te bir “Hoşgörü Müzesi” inşa ediyor. Müzenin amacının “Yahudiler ve bütün inançtan insanlar arasında birlik ve saygıyı teşvik etmek” olduğu açıklandı. Ancak söz konusu müze, eski bir Müslüman mezarlığının üzerine inşa edilmekte. İnşaat öncesinde, mezarlıktaki kemikler çıkarılmaya başlandı. İsrailli arkeologlar ve mühendisler, 1000 yıllık bir geçmişi bulunan mezarlıktaki bu faaliyete, İsrail adalet sisteminin bir unsuru olan İslam Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen devam ediyor.
Hukuk mücadelesi

Öfke içindeki Filistinliler, bir zamanlar kentteki ana Müslüman mezarlığı olan bölgedeki inşaat çalışmasını durdurmak için hukuk mücadelesi veriyor. İsrail Yüksek Mahkemesi, önümüzdeki hafta konuyla ilgili açılan davayı görüşmeye başlayacak.
Mezarlıkta aile mensupları bulunan üç Filistinli adına davayı açan Avukat Duraham Saif, “Bu inanılmaz bir ahlaksızlık. İnsanların mezarları üzerine hoşgörü müzesi inşa edemezsiniz. Böyle bir şey ABD veya İngiltere’de olabilir miydi? Üstelik burası, herşeyin çok hassas olduğu Ortadoğu” diye konuştu. Saif, inşaat alanına girdiğinde açık mezarlar ve ortalığa saçılmış onlarca iskelet gördüğünü anlattı. Kudüs Müftüsü İkrema Sabri, faaliyetlerin sona erdirilmesini isteyerek, “Bu mezar 15 yüzyıl boyunca kullanıldı. Bazı sahabenin mezarları da burada. Müslümanlar için kutsal olan bu mezarlıktaki kazı faaliyetleri sona ermeli” diye konuştu.

Zahar kanser mi?

Öte yandan, İsrailli gayrıresmi istihbarat sitesi Debka, Hamas’ın Gazze lideri Mahmud Zahar’ın sağlık durumunun, bağırsak kanseri nedeniyle çok kötü olduğunu ileri sürdü. Sitede dün yer alan iddiaya göre Zahar’ın kanser olduğu geçen ayki seçimlerden önce ortaya çıktı, ancak bu durum gizlendi. Halen Kahire Askeri Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Zahar’ın yaşama şansının çok düşük olduğu söyleniyor. Debka’nın iddiasına göre, “sertlik yanlısı” olarak bilinen Zahar’ın hastalığı, Amerikalılar ve Mısırlıları, “kabul edilebilir bir Filistin hükümeti” kurulacağına dair umutlandırıyor. Hamas’ın Politbüro Şefi Halid Meşal, çarşamba günü BBC’ye verdiği demeçte, İsrail’in belli şartlara uyması halinde, barış müzakerelerine başlayabileceklerini söylemiş, uzun vadeli bir ateşkes ihtimalini dile getirmişti.

Bu arada dün Gazze kentinde, silahlı ve maskeli kişiler bir Mısırlı diplomatı kaçırdı. Adının açıklanmasını istemeyen bir diğer Mısırlı diplomatın verdiği bilgiye göre, Hüssam El Musali adlı diplomat, aracıyla kentteki Mısır temsilciliğine giderken kaçırıldı. Kimler tarafından kaçırıldığı henüz bilinmeyen El Musali’nin, 6 aydır Gazze’de olduğu belirtildi.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48