İsrail, iki Arap vatandaşını casusluktan gözaltına aldı

İsrail'de yaşayan Araplar arasında önemli iki ismin "casusluk" iddiasıyla gözaltına alınması protesto edildi

İsrail, iki Arap vatandaşını casusluktan gözaltına aldıDünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'de yaşayan ve ülkedeki Filistinler arasında önemli yere sahip iki Arap, Hizbullah için casusluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

İsrail polisi, gözaltılarla ilgili açıklamayı soruşturmayla ilgili yayın yasağının kısmen kaldırılmasından sonra yaptı. İsrail polisi, söz konusu kişilerin, "Hizbullah ajanları ile temasta bulunmak ve Hizbullah için casusluk yapmak" da dahil, ciddi siyasi ithamlarla suçlandıklarını bildirdi.

Gözaltına alınanlardan biri, İsrail'deki Arap toplumu içinde, uluslararası düzeyde de tanınmış bir isim olan Emir Makhul. 52 yaşındaki Hayfalı Makhul, siyasetçi bir aileden geliyor ve eski Knesset (İsrail parlamentosu) üyesi İssam Makhul'un kardeşi, aynı zamanda İttica adlı bir derneğin de başkanı. 50 yaşındaki Ömer Said ise İsrailli-Arap toplumunun destek verdiği partilerden Balad'ın üyesi.

Said'in iki hafta kadar önce Ürdün'e giderken, Kral Hüseyin sınır geçişinde, Makhul'un ise Hayfa'daki evinde 4 gün önce gözaltına alındığı bildirildi.

Arap sivil toplum örgütleri, Hayfa'daki evine sabaha karşı gelen 16 Şin Bet ajanı ve polisin Makhul'u gözaltına alıp, telefon, laptop ve hard disklerine el koyduğunu açıkladılar.

protesto.20100511120633.jpg

"KİMLİĞİMİZE SAHİP OLMAMIZI İSTEMİYORLAR"

Ömer Said'in yeğeni, avukat Amar Taha, Ordu radyosundaki açıklamasında, İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet'i şiddetle eleştirerek, bu gözaltının ''Şin Bet'in komplo örneklerinden biri daha olduğunu'' söyledi.

Emir Makhul'un karısı da Şin Bet'i ''Arapları Orta Çağ dönemine götürmeyi amaçlamakla'' suçladı. Canan Abdu Makhul, Ynet haber sitesine ''Arapların kendi kimliklerine sahip olmalarını istemiyorlar. Bu onları korkutuyor'' derken, ''Biz de korkmuyoruz'' ifadelerini kullandı.

protestoisrail.jpg

İsrailli Arap örgütleri, Makhul ve Said'in gözaltına alınmasının tamamen siyasi amaçlı olduğunu öne sürüp, gözaltıları protesto amacıyla bu akşam Hayfa'da İsrailli Arap milletvekilleri, Arap toplumunun önde gelenlerinin de yer aldığı ve yüzlerce kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlediler.

İsrail'deki Arap milletvekillerinden Azmi Bişara da İsrail'in 2006 yılı yazında Hizbullah'la yaptığı savaş sırasında Hizbullah'a bilgi aktarmakla suçlanmış; hakkında soruşturma açılan Bişara, çıktığı bir yurt dışı geziden dönmeyip 2007 Nisan ayında Mısır'dan İsrail parlamentosuna istifasını göndermişti.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39