banner39

İsrail iki günde 26 Filistinliyi şehid etti

26 Filistinliyi öldüren İsrail ordusu Beyt Hanun'da bir camiyi yerle bir etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail iki günde 26 Filistinliyi şehid etti

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İsrail ordusunun önceki sabah Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’da başlattığı “Güz Bulutları” adlı saldırının 2. gününde, ölenlerin sayısı 26’yı bulurken, yaralananların sayısının 100'ü aştığı bildirildi. İsrail'in Gazze kentinde bugün düzenlediği hava saldırısında da, 7 Filistinli öldürüldü. Hamas kaynaklarının verdiği bilgiye göre Hamas üyelerinin bulundukları araçta füzeyle vuruldukları bildirildi. Hamas kaynakları, öldürülenlerden birinin, örgütün yerel komutanlarından olduğunu kaydettiler. Böylece son iki günde İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 26'yı aştı. Yaralı sayısı da 100'ü buldu. Bu arada, İsrail askerleri Beyt Hanun'da bir camiyi yıktı.

Gazze Şeridi'nden gelen haberlere göre İsrail, kuşatmaya aldığı Beyt Hanun'da 16 yaşından büyük tüm erkeklerin sorguya çekilmek üzere bir okulda toplanmalarını istedi. İsrailli bir sözcü hedeflerinin yalnızca direnişçiler olduğunu, toplananlardan çoğunun serbest bırakılacağına inandığını ileri sürdü.

400 Filistinli kadın serbest bırakılsın

Hamas'ın silahlı kanadına ait gruplarca 25 Haziranda kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması pazarlıkları Kahire'de devam ederken, Hamas'ın, öncelikle 300-400 kadın ve çocuk tutuklunun serbest bırakılmasını istediği bildirildi.

Filistinlilerin çoğu Beyt Hanun'da şehid edildi.

Kahire'deki görüşmelerde, Hamas delegasyonunun başkanlığını yapan İmad El-Alemi, Londra'da yayımlanan El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, ilk adım olarak ancak bu tutuklular serbest bırakıldığında, Hamas'ın diğer 1000 Filistinli tutuklu karşılığında Gilad Şalit'i salıvereceğini belirtti. Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar da Şalit'in serbest bırakılmasıyla ilgili olarak Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere dün Kahire'ye gitmişti.

Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman başkanlığında sürdürülen görüşmelere, Mısır, Filistin ve İsrailli yetkililer katılıyor. Londra'da yayımlanan bir diğer Arap gazetesi Eşşark El Avsat gazetesi ise Zahar'ın, "Filistin tarafı, İsrail tutukevlerindeki 1000 Filistinliye ilave olarak, 18 yaşın altındaki 400 tutuklu ile 104 kadın tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor" dediğini aktardı. Zahar, serbest bırakılacaklar arasında, İsrailli askerin kaçırılmasına karışan 3 gruptan kişiler bulunacağını da söyledi. Filistin'de yayımlanan El Kuds gazetesinin haberine göre ise İsrail cezaevlerindeki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 640 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını takiben, 48 saatten az süre içinde, Şalit Mısırlılara teslim edilecek. Bir veya iki ay içerisinde de 20 yıldan fazla cezaevlerinde kalan 630 kişilik bir diğer tutuklu listesindekilerin serbest bırakılması gündeme gelecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?