banner39

İsrail ile Brezilya arasında mezar sorunu

Brezilya Cumhurbaşkanı Silva'nın, İsrail gezisinde Teodor Herzl'in mezarını ziyaret etmemesi sorun oldu.

Arşiv 16.03.2010, 04:55 16.03.2010, 12:40
İsrail ile Brezilya arasında mezar sorunu

 
 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'e resmi ziyarette bulunan Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula de Silva'nın, ülkeye gelen liderlerin ziyaret protokolünde yer alan Herlz Tepesi'ne gitmeyip, Teodor Herzl'in mezarında saygı duruşunda bulunmaması soruna neden oldu.

İsrail basını, Lula'nın Filistin eski lideri Yaser Arafat'ın mezarını ziyaret edeceğini hatırlatarak, "Herlz'e hayır, Arafat'a evet" başlığıyla duyurdukları haberlerde, Lula ziyaretinin gerginlik yarattığını savundu. 

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, bu tavrı nedeniyle Brezilya liderinin protesto ederek, Knesset'te yaptığı konuşmayı boykot etti.

Lieberman ayrıca Brezilya Cumhurbaşkanı ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki görüşmeyi de boykot ederek, Brezilya Cumhurbaşkanı'nın protokol kurallarına uymayarak İsrail'i küçümsediğini savundu.

Bünya Siyonist Organizasyonu da, Brezilya liderinin tüm yahudileri küçük düşürmeye çalıştığını iddia etti.

İsrail'in yanı sıra Filistin'i de ziyaret edecek olan Lula'nın programında, Ramallah'ta Filistinlilerin lideri Yaser Arafat'ın mezarında saygı duruşunda bulunması yer alıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yayımlayarak, Lieberman'ın Brezilya liderine İsrail'in diplomatik kurallarına uyulmamasını "ciddiye aldığını" göstermek istediğini vurguladı.

Lula, Knesset konuşmasında silahlardan arınmış bir Orta Doğu çağrısında bulunmuştu. Lula, Latin Amerika'da nükleer silahların yer almamasının Brezilya'ya gurur verdiğini belirterek, "Bunun dünyada diğer bölgeler için de emsal olmasını isteriz" demişti.

Lula, ziyaretinin bir "barış misyonu" olduğunu söyledi, İsrail'in Güney Amerika serbest ticaret bölgesine girişine izin verilen tek ülke olduğunu da hatırlattı.

Brezilya, İsrail'in en büyük ticaret ortağı... İran ile Brezilya arasındaki ticaret hacmi de Lula döneminde yüzde 40 arttı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?