banner39

İsrail ile Hizbullah esirler için anlaştı

İsrailli kaynaklar, Hizbullah ve İsrail arasında esir değişimi konusunda bir anlaşma sağlandığını ileri sürüyor.

Arşiv 27.05.2008, 11:48 27.05.2008, 12:50
İsrail ile Hizbullah esirler için anlaştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail kaynakları, İsrail ve Hizbullah'ın esir değişimi konusunda anlaştığını ileri sürdü. Anlaşmaya göre, Hizbullah, Temmuz 2006'da Lübnan'dan sınırötesi bir operasyonla kaçırılan ik İsrail askerini serbest bırakacak.

İsrail kaçırılan iki asker yüzünden Lübnan'a savaş açmış, 33 gün süren savaşta, büyük kayıplar vererek, geri çekilmek zorunda kalmıştı.


Kaynakların bildirdiğine göre, 2 İsrail askeri karşılığında İsrail, Lübnanlı Samir Kunter, Hizbullah adına casusluk yapmaktan hapse konulan bir İsrail vatandaşı ve Lübnan 2006 savaşı sırasında esir alınan 4 Hizbullah grubu mensubunu serbest bırakacak.

Samir Kunter, 1979'da öldürülmesinden beri İsrail'de hapis yatıyor. İsrail ve Lübnanlı Hizbullah grubu arasında varılan anlaşmaya göre, ayrıca İsrail'de bulunan 10 Lübnanlıya ait kemikler de Hizbullah'a teslim edilecek.

 

Haaretz gazetesinin bildirdiğine göre, dün, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, bir esir değişiminin yakında gerçekleşeceğini haber verdi. Beyrut'ta taraftarlarına konuşan Nasrallah, Kuntar'ın yakında serbest bırakılacağını da belirtti.

İsrailli kaynaklar, İsrailli tutuklular Ehud Golwasser ve Eldad Regev'in sağ olup olmadığı konusunda bir yorumda bulunmaktan kaçındılar. İsrail sağlık raporlarına göre, iki İsrail askeri sınıra yakın üslerinde kaçırıldıkları sırada ağır yaralandı. Gazetenin haberine göre, anlaşmaya İsrail'de tutuklu bulunan herhangi bir Filistinli'nin dahil edilmemesinin, İsrailli tutuklular için bir gösterge olabileceği ileri sürüldü. Esir değişiminin ne zaman gerçekleşeceği ise haberlerde belirtilmedi.

Öte yandan, bir başka kaynak iki İsrailli askerin serbest bırakılması için görüşmelerin devam ettiğini ancak herhangi bir anlaşma için henüz çok erken olduğunu ileri sürdü. "Nasrallah konuşmalarını İsrail ile koordine etmiyor" diyen kaynak, Nasrallah'ın dün yaptığı konuşmada Samir Kunter'ın serbest bırakılacağını söylemesinin yeni bir açıklama olmadığını belirtti.

Samir Kunter, Filistin Kurtuluş Örgütü'nde yer alan Filistin Kurtuluş Cephesi'ne üye bir eylemci olarak diğer üç arkadaşıyla birlikte 1979 yılında İsrail'in kuzeyindeki Nahariye kentinde bir eylem gerçekleştirmiş ve 4 İsrailliyi öldürmüştü. Ancak Kunter, eylemden sonra yakalanmış ve İsrail mahkemesi tarafından 4 defa ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Nasrallah, dört yıl önce de esir değişiminin ikinci safhası olarak Samir Kunter'ın serbest kalması konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Hizbullah'ın elinde bulunan İsrailli Elhanan Tenenbaum İsrail'e dönmüş fakat İsrail, Nasrallah'ın İsrailli pilot Ron Arad hakkında İsrail'e bilgi vermediğini ileri sürerek anlaşmaya uymamıştı.


İsrailli kaynaklar, Hizbullah'ın önceki uygulamaları ışığında esir değişimi gerçekleşene kadar iki İsrailli askerin canlı ya da tabutta nasıl döneceklerinin son dakikaya bilinemeyeceğini belirtiyor.

İsrail'in Lübnan'ın güneyinden 2000'de çekilmesinin 8. yıldönümü vesilesiyle Beyrut'ta bir telekonferans sistemi ile binlerce taraftarına konuşan Nasrallah, "Samir Kunter ve kardeşleri, yakında aranızda olacak" dedi.

Samir Kunter'ın kardeşi Bassam Kuntar, Alman habar ajansı DPA'ya dün, "Aileme bazı olumlu gelişmelerle ilgili haberler ulaştı. Kardeşim ve İsrail'deki diğer tutuklular hakkında 30 gün içinde olumlu gelişmeler olacak" demişti.

 

Nasrallah aynı konuşmasında, "Temmuz savaşında savaştığımız gibi, gelecek savaşta da savaşacağız. Gazze Şeridi, İsrail'e karşı bizim gibi savaşıyor. Lübnan'da direnme stratejisi başarılı oldu, Gazze'de de başarılı olacak" ifadesini de kullandı.

 

Bu arada, Lübnanlı siyasi kaynaklar da, İsrail ve Hizbullah arasında iki askerin serbest bırakılması konusunda Birleşmiş Milletler arabulucuğunda sürdürülen dolaylı görüşmelerde önemli ilerleme kaydedildiğini duyuruyorlar. Lübnanlı kaynaklara göre, bir Alman arabulucu geçen hafta Beyrut'ta Hizbullah yetkilileri ile görüştü. Anlaşmaya artık çok yaklaşıldı.

Batılı bir diplomatik kaynak ise DPA'ya, "Bütün söyleyebileceğim. Alman arabulucular bazı engellerin ortadan kaldırılmasında başarılı oldular. Esirlerle ilgili gelişmeler kaydedildi. Bazı Hizbullah liderlerinin resmen bu ilerleme hakkında açıklama yapacağını düşünüyorum" dedi.

Birleşmiş Milletler'in atadığı Alman müzakereci göreve 2006 sonlarında başladı. Bugüne kadar çalışmalarıyla ilgili medyaya çok az haber yansıdı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?