banner39

İsrail İran konusunda Rusya'yı tehdit etmiş

Netanyahu'nun "İran'a yardım eden Ruslar listesi" ile Moskova'yı 'ziyaret ettiği' iddia edildi

Arşiv 06.10.2009, 13:32 06.10.2009, 15:12
İsrail İran konusunda Rusya'yı tehdit etmiş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz Daily Times gazetesi 7 Eylül'de Moskova'ya 'son derece gizli' bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, İran'ın nükleer silah üzerinde çalışan Rus bilim adamları ve mühendislerin bir listesini Rus yetkililere verdiğini iddia etti.

İsrail'in İran'a yardım ettiğini iddia ettiği Ruslar'ın Mark Franchetti, Jon Swain ve Uzi Mahanimi olduğu, ve İsrail istihbaratı tarafından elde edilen yeni bilgilerle birlikte Netanyahu'nun Moskova'yı "İran'ın nükleer silah ürettiğine ikna etme" amacında olduğu ifade edildi.

Ruslar'ın İran'a nükleer silah yapımında yardımcı olduğu iddiasıyla Moskova'ya giden Netanyahu'nun, Moskova'yı İran'a verdiği desteği çekme konusunda köşeye sıkıştırmaya çalıştığı öne sürüldü.

İsrailliler göre, Rus bilim adamları olarak nükleer savaş başlığı tasarımından sorumlu olabilir.

Times gazetesi, daha önce de ortaya atılan benzer iddialar konusunda ilk kez ciddi bir belge önlerine konan Ruslar'ın İran'a karşı değişen söylemini "planın başarıya ulaşması" olarak yorumladı.

Sadece Moskova'nın onayı ile Rus bilimadamlarının İran'a yardım edebileceğini savunan İsrail, Rusya'yı da plana dahil olmakla suçlayarak batının yanında yer alması için baskı yapmayı başardı.

 

banner53
Yorumlar (1)
hakkı bilen 12 yıl önce
Zalim İsrail'i İran'dan başka korkutan başka büyük bir devlet yok mu? Hamaseten değil gerçekten...!?
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?