banner15

İsrail, İran Sınırında Tatbikat Yapmak İstiyor

Resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Halutz, İsrail komandolarının İran’a sınır Hakkâri kırsalında eğitim yapmalarına izin verilmesini istedi.

İsrail, İran Sınırında Tatbikat Yapmak İstiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz’un, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün davetlisi olarak Ankara’ya yaptığı günübirlik ziyaretin detayları belli oldu. İran, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin ayrıntılı olarak ele alındığı görüşmelerde, savunma sanayiinin yanı sıra ortak askeri eğitim projeleri de gündeme geldi. Dan Halutz, ortak askeri eğitim kapsamında İsrail Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı seçkin dağ komandolarının Türkiye’de eğitim yapmalarını önerdi. Ülkesinde ağır kış şartları olmamasına dikkat çeken Dan Halutz, İsrailli komandoların eğitimlerini, özellikle terörle mücadelede uzmanlaşmış Hakkâri ve Bolu Dağ Komando tugaylarının yanı sıra Özel Kuvvetler Komutanlığı birimleriyle yapmaları teklifinde bulundu. Hakkâri’nin İran’a sınır olması ise dikkat çekti. Halutz, "Böylece komandolarımız kar yüzü görür ve daha iyi yetişir" dedi.

 

Türkiye askeri makamları, İsrail’den gelen bu öneriye olumlu bakmakla birlikte, henüz bir yanıt vermedi. Konunun önümüzdeki günlerde değerlendirilerek karara bağlanması bekleniyor. Daha önce İsrailli pilotların Türkiye Hava Sahası’nı kullanarak eğitim yapmaları yönünde anlaşma yapılmış ve bu program tepkilere rağmen sürdürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48