banner15

İsrail, İran ve Suriye'yi Türkiye üzerinden izlemiş

İsrail istihbaratının Ankara'daki gizli bir üsten İran ve Suriye'yi izlediği iddia edildi

İsrail, İran ve Suriye'yi Türkiye üzerinden izlemiş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail istihbaratına yakınlığı ile biline Debka sitesi ve Rusya'daki Mignews internet sitesi, Ankara'daki hükümete yakın kaynaklara dayandırdıkları bir haberle, İsrail'in İran ve Suriye hakkında gizli bilgileri toplamak Ankara'da bir 'casus üssü' kurduğunu iddia etti.

Ankara'daki askeri bir karargah içinde, gelişmiş bir elektronik izleme istasyonu kurulduğu iddia edilen haberde, bu üsten İsrailli ajanların İran ve Suriye iletişim ağlarını kontrol ettiğini savundu.

İsmi açıklanmayan AK Parti kaynaklarının, istihbarat istasyonun sadece İsrail istihbarat personeli tarafından idare edildiğini, Türk yetkililerin merkeze giremediğini söylediği de öne sürüldü.

Debka'ya konuşan İsrailli istihbarat yetkilileri, böyle bir gizli üssün varlığını doğrulamadan, 'böyle bir İsrail sinyal izleme merkezi olsaydı, Türkiye'nin bilgisi dahilinde olurdu ve bilgiler paylaşılırdı' yorumunda bulundu.

İsrail askeri kaynaklarının haberler hakkında yorum yapmayı reddettiği belirtilirken, "medyaya sızan bilgiler Türkiye'de öfke yaratabileceğinden endişe ediliyor" değerlendirmesi yapıldı.

İsrail'in Ürdün, Suriye, Lübnan, İran, İsviçre gibi birçok ülkede gizli operasyonlar yürüttüğüne dikkat çekilen haberlerde, Tel Aviv'in "dört yıl süren müzakereler sonunda" Azerbaycan'da askeri malzeme üretmek için anlaşma imzaladığı hatırlatıldı.

İsrail istihbaratının hedefinde İran'ın önde gelen nükleer fizikçileri olduğu da iddialar arasında.. Son olarak, İranlı nükleer Mesut Ali-Muhammedi, 12 Ocak'ta Tahran'da motorsikletine konulan bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48