banner39

İsrail: İran'ı abluka altına alalım

Olmert, İran'ın nükleer programının engellenmesini için abluka altına alınmasını istedi.

Arşiv 21.05.2008, 11:45 21.05.2008, 14:39
İsrail: İran'ı abluka altına alalım

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, nükleer programını engellemek için İran'ın denizden abluka altına alınmasını önerdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre Olmert, Kudüs'te ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüşmesinde İran'ın denizden abluka altına alınmasını teklif etti.

Olmert, görüşmede Pelosi'ye, 'uluslararası kamuoyunun İran'ın nükleer silahları elde etme çabalarını durdurmak için daha sert adımlar atması gerektiğini' söyledi.

Başbakan Olmert ayrıca, uluslararası kısıtlamaların İran uçakları, iş adamları ve üst düzey yetkililere uygulanması gerektiğini ifade ederek, 'Dünyada hiçbir yere gidemeyecek olan İranlı iş adamları rejimi zorlayacaktır' dedi.

Olmert'in sözcüsü Mark Regev ise Başbakan'ın Pelosi ile Kudüs'te pazartesi günü yaptığı görüşmenin içeriği hakkında, 'gizli' olduğu gerekçesiyle yorum yapmaktan kaçındı. Pelosi, Washington'a dönerken yaptığı açıklamada, kendisinin ve kongre heyetinin İsrailli yetkililerle 'İran tehdidini' ele aldıklarını belirtmişti.

Ehud Olmert, iki hafta içinde ABD'nin aracı olduğu Filistinlilerle müzakereler ve İran konularının gündemde olacağı bir Washington ziyareti planlıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (1)
abdullah 13 yıl önce
Savas durumunda ölecek milyonlar arasinda sen yoksun tabi....!
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?