banner39

İsrail, İran'ı vurma izni bekliyor

İsrail'in, İran'a yönelik bir hava saldırısı için ABD'yle müzakerede olduğu ve izin beklediği iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail, İran'ı vurma izni bekliyor

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesi, İsrail'in, İran'a yönelik bir hava saldırısı için için ABD'den izin beklediğini, İran'ın nükleer tesislerine saldırı için müzakerelerini sürdürdüğünü yazdı.

İsrail uçaklarının İran'ın nükleer tesislerine yönelik hava saldırısı düzenleyebilmek için Irak hava sahasını kullanmak durumunda olduklarına işaret edilen haberde, "Bunun yapılabilmesi için İsrail askeri makamlarının mutlaka Pentagon'dan onay almaları gerekiyor" denildi.

Gazete, bir İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisinin, Irak'taki ABD liderliğindeki koalisyonla aralarında, tek başına saldırı başlatmaya karar vermesi halinde İsrail uçaklarına hava koridoru açılması için görüşmelerin sürdüğünü açıkladığını yazdı.

Yetkilinin, "Her türlü ihtimali göz önünde tutarak planlamamızı yapıyoruz ve bunun için de ABD'den uçuş koridoru izni almaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bunu yapmazsak, her an ABD savaş uçaklarıyla birbirimizi vurma noktasına gelebiliriz" dediği kaydedildi.

Cheney: İran için tüm seçenekler masada

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İran'a karşı askeri müdahale seçeneğini açık bırakarak, "Tüm seçenekler halen masada" dedi. Avustralya Başbakanı John Howard ile birlikte Avustralya'nın Sydney kentinde ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cheney, ABD'nin müttefikleriyle birlikte İran'ı nükleer silah programlarından vazgeçirmeye çalıştığını belirtti.

ABD yönetiminin tercihinin, bunun barışçıl yollardan sağlanması olduğunu kaydeden Cheney, "Ancak tüm seçenekler halen masada" diye konuştu. İran'ı nükleer programlarından vazgeçirmek için atılacak ikinci adım konusunun halen tartışıldığına işaret eden Cheney, "İran gibi bir ülkenin nükleer güç sahibi olması ciddi bir hata olacaktır" dedi.


banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?