banner39

İsrail jetleri Lübnan uçuşlarını yoğunlaştırdı

Lübnan'dan İsrail'e roket saldırısı ardından İsrail savaş uçakları Lübnan hava sahasındaki uçuşlarını yoğunlaştırdı.

Arşiv 08.01.2009, 16:43 08.01.2009, 16:43
İsrail jetleri Lübnan uçuşlarını yoğunlaştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sınır yakınından roket saldırısının gerçekleştirilmesinin ardından İsrail savaş uçakları Lübnan'ına güney batısındaki uçuşlarını yoğunlaştırdı.

Press TV'nin bildirdiğine göre, Lübnan'ın güneyinden İsrail'e dört roket saldırısı gerçekleştirildi, İsrail buna beş füze ile karşılık verdin ve ardından İsrail uçakları Lübnan hava salhası üzerindeki uçuşlarını yoğunlaştırdı.

Lübnan'dan roket saldırılarının ardından bölgede görev yapan BM barış gücü kuvveti UNIFIL, Lübnan'ın güneyinde devriye görevini sıklaştırırken, Lübnan ordusu Katyuşa roketlerinin ateşlendiği bölgeyi tespit etmek amacı ile kapsamlı bir arama başlattı.

Lübnan'ın güneyindeki okullar, İsrail'in hava saldırıları endişesi ile bugün kapatıldı.

Lübnan'ın güneyinden ateşlenen dört roketin İsrail'in kuzeyindeki Nahariye ve Galeli şehirlerine düştüğü ve dört İsrailli'nin yaralanmasına yol açtığı bildirildi. Saldırı ardından İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki Hamra, al Jiben ve Tayr Harfa şehirlerinde beş roket saldırısında bulundu. İsrail'den ateşlenen roketlerin boş alanlara düştüğü ve herhangi bir yaralanmaya yol açmadığı belirtildi.

Lübnan Hizbullah örgütü, İsrail'e roket saldırılarından sorumlu olmadığını bildirdi. İsrail de, saldırının Hizbullah tarafından gerçekleştirilmiş olamayacağını belirtti. El Cezire, Lübnan'dan ateşlenen roketlerin Hizbullah örgütünün eskiden kullandığı eski model silahlar olduğunu bildirdi.

Filistinli Hamas grubu sözcüsü Rıfat Morra da Lübnan'da yaptığı açıklamada, roket saldırısının sorumluluğunu üstlenmeyerek "Herhangi bir Filistinli grubu suçlayamayız ve roketleri kimin ateşlediğini bilmiyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
OKU 14 yıl önce
İsrail şirretliğini artırdıkça dünyanın her yerinde onu bekleyen sürprizlerin olacağını tahmın etmekte zorlanmıyoruz. İzrail ve işbirlikçilerine karşı infial içinde olmayan henüz bir kişiye rastlamış değilim. Hüsnü mübarek bile Türkiyeye gelecek olsa işbirlikçiliği nedeniyle büyük bir tepki alır. Bu büyük bir gelişmedir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?