banner39

İsrail kaçırılan iki askerin öldüğü düşüncesinde

İsrail, 2006'da Hizbullah tarafından kaçırılan iki askerinin öldüğü düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Arşiv 16.02.2008, 18:17 16.02.2008, 18:17
İsrail kaçırılan iki askerin öldüğü düşüncesinde


İsrail'in 2006 yılı temmuz ayında Hizbullah tarafından Güney Lübnan sınırında kaçırılan iki askerinin öldüğü düşüncesinde olduğu bildirildi.

Alman siyasi dergisi Der Spiegel'de yayımlanan ve İsrail basınına yansıyan habere göre, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ehud Goldwasser ve Eldad Regev adlı askerlerin öldüğünü kamuoyuna açıklamayı planlıyor.

Goldwasser ve Regev, 2006 yılının 12 temmuz günü Hizbullah tarafından sınır boyunda kaçırılmış ve bu, Hizbullah ile İsrail arasında 34 gün süren bir savaşa neden olmuştu.

Olmert, İkinci Lübnan Savaşı olarak adlandırılan bu savaşın, kaçırılan askerlerin salimen döndürülmesini amaçladığını bildirmişti.

Ancak, askerlerden o günden bu yana net bir bilgi alınamadı; hayatta olup olmadıkları konusunda da her iki taraftan herhangi bir açıklama gelmedi. Bir Lübnan gazetesi, Berlin'deki diplomatik kaynaklara dayanarak, askerlerden birinin öldüğünü diğerininse hayatta olduğunu iddia etmişti.

Der Spiegel'e göre, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da İsrail, halen bir İsrail cezaevinde bulunan Semir Kuntar adlı Lübnanlının serbest bırakılmasını reddettiği sürece, kaçırılan iki askerle ilgili herhangi bir bilgi vermeyi reddetti.

Semir Kuntar, 1979'da 4 İsraillinin öldüğü bir saldırıdan sonra yakalanarak, ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?