banner39

İsrail karşıtı gösterilerde olaylar çıktı

Pakistan`da ABD konsolosluğuna saldıran göstericilere polis müdahale etti

Arşiv 11.01.2009, 18:56 11.01.2009, 18:56
İsrail karşıtı gösterilerde olaylar çıktı

Polis, ülkenin güneyindeki Karaçi kentinde düzenlenen protesto gösterisinde kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile cop kullandı.

Yüzlerce kişinin konsolosluğa doğru yürüdüğü, bazılarının ellerinde sopa ve tuğla olduğu görüldü. Konsolosluğa giden yollar kapatıldı ancak kalabalık bazı bariyerleri yıkmayı başardı.

Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan Pakistanlı göstericiler eylemde İsrail ve ABD bayraklarını yaktı.

Öte yandan, dünyanın çeşitli ülkelerinde binlerce insan İsrail`i protesto etmek için bugün de sokaklardaydı.

Lübnan'da yaklaşık 2500 kişi İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etti. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, uluslararası kamuoyuna İsrail saldırılarını durdurması için çağrıda bulundu. Büyük bir İsrail bayrağı yakılırken, Gazze'de öldürülen Filistinli çocukları temsil eden kanlı oyuncak bebekleri taşıyan çocuklar da protesto gösterisinde yer aldı.

Suriye'de ise yüzlerce kişi İsrail ve suç ortağı olmakla suçladıkları Arap liderlerin aleyhine sloganlar attı.

Makedonya'da çok sayıda sivil toplum kuruluşu, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle "Filistin Halkıyla Dayanışma" için ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Makedonca, Türkçe, Arnavutça ve Boşnak dilinde, kuşatma altındaki Gazze halkının acılarının Makedonya vatandaşlarınca paylaşıldığı belirtilerek, İsrail zulmüne son verilmesi çağrısında bulunuldu.

"Biz, Makedonya vatandaşları ve ülkedeki sivil kuruluşlar olarak, Türkiye Cumhuriyetinin bu konuda gösterdiği hassasiyet ve gayretin aynısını, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD, İslam Konferansı Teşkilatı, Arap Birliği ve barış sever ülkelerin, hukuk kurallarına dayanarak, Gazze'deki katliamın ve zulmün durdurulması için devreye girmelerini talep etmekteyiz" diyen konuşmacılar, bu bağlamda hazırlanan bildiriyi, sözü geçen kurum ve ülkelerin diplomatik temsilciliklerine göndereceklerini duyurdu.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de İsrail'i protesto gösterisi yapıldı.

Başkent Budapeşte'nin Oktogon meydanında toplanan Türkler, Araplar ve Macarlardan oluşan bin kişiyi aşkın kişi, ellerinde taşıdıkları Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı pankartlarla sloganlar atarak Kahramanlar Meydanı'na kadar yürüdü.

Protestocular, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını son vermesini isterken, tekbir getirerek, İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?