banner39

İsrail kasten adam öldürmekle suçlanıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İsrail'i, gemi kaçırma, deniz korsanlığı yapmak ve kasten adam öldürmekle suçladı.

Arşiv 05.06.2010, 04:46 05.06.2010, 04:46
İsrail kasten adam öldürmekle suçlanıyor


İsrail’in gemi saldırısıyla ilgili soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. İsrail makamları, soruşturma fezlekesinde gemi kaçırma, deniz korsanlığı ve kasten adam öldürmekle suçlanıyor.

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu Savcısı Mehmet Taştan tarafından yürütülen soruşturmada suçlamaların odağında İsrail Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Bakanlığı ve İsrail hükümeti var.

NTV'nin ulaştığı savcılık soruşturması, açık alanda hava ya da deniz taşıtlarının kaçırılması ve alıkonulmasını düzenleyen Ceza Kanunu’nun 223. maddesi çerçevesinde yürütülüyor.

Bu madde 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hava ve deniz korsanlığı için de uygulanan bu madde, yaralama ve öldürme olması durumunda ağırlaştırıcı hükümler içeriyor. Soruşturmanın ikinci boyutu ise kasten adam öldürme.

Savcı Taştan yaralılardan 17'sinin ifadesini tek tek aldı. Yaralılar saldırıyı tüm ayrıntılarıyla anlattı. Savcılık, kimyasal saldırıya uğrayıp uğramadıklarının tespiti için yaralılardan kan ve idrar örnekleri de aldırdı.

Saldırıya ilişkin Türkiye genelinde açılan diğer soruşturmaların Ankara'da toplanacağı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütüleceği bildirildi.

Saldırıya ilişkin basına sızan görüntü ve fotoğrafları da inceleyen savcı Taştan soruşturmanın sonunda dava açılıp açılmayacağına karar verecek.

Kaynak: NTV

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?