İsrail Katar'ın diplomatik ilişki teklifini reddetmiş

Katar'dan gelen "Gazze'yi onarma karşılığında yeniden diplomatik ilişki" teklifini İsrail reddetmiş

İsrail Katar'ın diplomatik ilişki teklifini reddetmiş

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail yönetiminin, Katar'dan gelen diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına yönelik iki ayrı teklifi reddettiği iddia edildi.

İsrail gazetesi Haaretz'in Kudüslü yetlililere dayandırdığı habere göre, Katar yönetimi diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması ve İsrail'in Doha'da elçilik açması karşılığında Gazze'de bir dizi yeniden yapılandırma projesi için izin istedi. Katar ayrıca bu projeler için gerekli inşaat malzemelerini Gazze'ye getirmeyi de talep etti.

Gazetenin haberinde, Katar'ın Gazze'ye yönelik 2008'de saldırı sırasında İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiği ve İsrail elçisi Roi Rozenblit'ten ülkeyi terketmesini istediği hatırlatıldı.

Haaretz, Katar'ın İsraille yeniden diplomatik ilişkiler kurmak için, ABD ve Fransa üzerinden, dolaylı yollarla altı ay sonra harekete geçtiğini iddia etti.

Yapılan tekliflerde Katar'ın Gazze'nin yeniden inşasında "ana sorumlu" olarak kabul edilmesi ve İsrail'in Katar'ın Ortadoğu'da üstlendiği rolün önemini belirten resmi bir açıklama yapması istendi.

Haaretz, Katar'ın teklifi üzerinde hükümette ve dışişlerinde "şiddetli tartışmalar" yaşandığını, ancak "ABD'nin baskısıyla" Katar'a red cevabı verildiğini iddia etti.

Haaretz'e konuşan bir üst düzey İsrailli yetkili ise, Netanyahu ve Lieberman'ın başta teklifi kabul etme eğiliminde olduğunu, ancak Katar'ın "İsrail'in kabul edebileceğinden daha fazla çimento ve inşaat malzemesini Gazze'ye sokmak istemesinin" karar değişikliğine neden olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 18:10
banner53
YORUM EKLE

banner39