banner39

İsrail katliamını askerle durduralım

Filistin'e giden AP heyeti katliam için uluslararası güç gönderilmesi çağrısında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail katliamını askerle durduralım

İsrail ve Filistin'de neler yaşandığını yerinde görmek için bölgeyi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, yaşadıkları karşısında şok olduklarını ve dehşete düştüklerini belirterek BM ve Ortadoğu Dörtlüsüne "Gazze'deki katliamın durdurulması ve işgalin sona erdirilmesi için uluslararası güç gönderilsin" çağrısında bulundular.

Yaptıkları açıklamada ekonomik yaptırımlar nedeniyle neredeyse bütün kamu kurumlarının çalışamadığını, kapasitelerinin çok üzerinde kalabalık hastanelerin parasız kaldığını ve ilaç alamadığını, kamu çalışanlarının aylardır maaş alamadığını anlatan 11 kişilik AP temas gurubu, görüştükleri doktorların kendilerine ''çoğu ölümcül vakada yeni denendiği sanılan kimyasal silahların kullanıldığını anlattıklarını'' bildirdiler.

Refah ve Karni geçiş noktalarının kapalı tutulmasının Gazze'yi ''açık cezaevine çevirdiğini'' kaydeden AP üyeleri, kentte son yaşananların ''korkunç bir katliam'' olduğunu ifade ettiler. İsrail'in öldürdüğü insanları ''terörist'' olarak tanımlamasına şiddetle karşı çıktıklarını duyuran AP heyeti, bu ülkenin insan haklarını ve Cenevre Konvansiyonu'nu defalarca ihlal etmesine derhal son vermesini istediler. '

BM'de ölüm sessizliği

Siyonist İsrail’in Filistin’deki vahşi katliamları, bütün dünyada öfkeye neden olurken, BM ve diğer uluslararası kuruluşların gömüldüğü ölüm sessizliği, utanç verici boyutlara ulaştı. Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, İsrail’in Kana ve Beyht Hanun’daki katliamların tam bir savaş olduğunu belirterek, BM’nin ve Arap liderlerin, siyonistlere sessiz kalmasını eleştirdi.

Ben de ölmek istiyorum

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail’in sivilleri katletmesinden derin kaygı duyduğunu ve şok olduğunu açıklarken, aynı aileden 16 kişinin şehid olduğu son Beyt Hanun katliamındaki ölü sayısı 28’e ulaştı. Saldırıda, ailesinden 16 kişiyi kaybeden ve yaralı olarak kurtulan 54 yaşındaki Said Atamneh; “Oğullarım, annem, kızım, torunlarım hepsi gitti. Ben de ölmek istiyorum” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?